Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 6 marca 2024 – “...

Słowo na dziś – 6 marca 2024 – “Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 6 marca 2024 r., Środa III tygodnia Wielkiego Postu, w którą polecamy: • Ewangelię Mt 5, 17-19 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • słowo papieża Franciszka skierowane do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie wraz z informacją o upamiętnieniu bł. Rodziny Ulmów w Ogrodach Watykańskich, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 1503).


Posłuchaj Ewangelii na 6 marca 2024 roku:

Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 6 marca – Środa, III tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Mateusza (Mt 5, 17-19)

“Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 6 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 6 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Środa, 3. tydz. postu)


Dołącz do akcji – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Papież Franciszek do Polaków

Zwracając się do pielgrzymów polskich przybyłych na środową audiencję generalną 6 marca 2024 r,, papież Franciszek nawiązał do zbliżającej się 80. rocznicy śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów. Podczas dzisiejszej audiencji polska delegacja na czele z arcybiskupem przemyskim Adamem Szalem przekazała Papieżowi obraz rodziny Ulmów.

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

“Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę.

Wszystkim z serca błogosławię.”

Info na podstawie —> vaticannews.va / BP KEP: Papież Franciszek o 80. rocznicy śmierci bł. Rodziny Ulmów

Przeczytaj też —> Streszczenie katechezy papieskiej po polsku

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych honorujący pomagających ofiarom holocaustu i tych, którzy sprzeciwiali się reżimom totalitarnym oraz masowym zbrodniom. Przy tej okazji w Watykanie posadzono symboliczną jabłonkę ku pamięci rodziny Ulmów.

Ceremonia miała miejsce w Ogrodach Watykańskich w części, gdzie znajdują się różnorodne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia. Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

(…) Posadzoną dziś jabłoń ofiarował marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. To wyjątkowe drzewo, gdyż pochodzi bezpośrednio od jabłoni zaszczepionej przez bł. Józefa Ulmę. Jak wskazywał obecny na ceremonii arcybiskup przemyski Adam Szal, przykład Ulmów zaprasza nas do pomyślenia o naszych rodzinach i zadbania o to, aby były Bogiem silne i żyły Ewangelią…

Czytaj całość —> vaticannews.va: W Ogrodach Watykańskich zasadzono jabłoń dla uczczenia męczeństwa Ulmów


Ks. Piotr Spyra:

“Bóg pragnie tylko twojej miłości. Dlatego próbuj wznosić się jak najwyżej ponad poziom przykazań, ale nie lekceważ ich. Gdy twoja miłość będzie przeżywała kryzys lub ciemności wiary, przykazania ochronią cię.

Jezus nie znosi przykazań, ale wypełnia je. Wypełnia je miłością, przypominając ich źródło, sens i ostateczny cel.

Dlatego ostateczny sens przykazań polega na tym, by dzięki nim żyć w miłości. Bóg nie chce, byś zadręczał się pytaniami „czy to już grzech”, ale żył w wolności i radości dzieci Bożych.

Bóg nie chce, byś wszystko robił na zasadzie „muszę” i czuł wieczną presję z Jego strony, lecz abyś robił to co robisz dlatego, że chcesz i dlatego, że kochasz.

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Mt 5, 17-19


Dzienniczek św. Faustyny, nr 1503:

“Zaraz po nowicjacie zaczęłam ćwiczyć się szczególnie w pokorze, a więc nie wystarczyły mi same upokorzenia, które Bóg dopuszczał na mnie, ale sama ich szukałam i w nadmiernej gorliwości przedstawiłam się nieraz przełożonym taką, jaką w rzeczywistości nie byłam, i o takich nędzach pojęcia nawet nie miałam. Jednak po niedługim czasie Jezus dał mi poznać, że pokora jest tylko prawdą.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 1503


Słowo na dziś – 6 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!