Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 3 marca 2024 – III Nie...

Słowo na dziś – 3 marca 2024 – III Niedziela Wielkiego Postu B

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 3 marca 2024 r., III Niedziela Wielkiego Postu (Rok B), w którą polecamy: • Ewangelię J 2, 13-25 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • zaproszenie do uczestnictwa w internetowych rekolekcjach wielkopostnych pt. “Ile Kościoła w Kościele?”, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 758).


Posłuchaj Ewangelii na 3 marca 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 3 marca – III Niedziela Wielkiego Postu (rok B)

Ewangelia według św. Jana (J 2, 13-25)

“Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie».

W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo».

Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»

On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 3 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 3 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (3 Niedziela Wielkiego Postu – B)


Wspieraj dzieło “Misericors”!



Rekolekcje Wielkopostne 2024 – “Ile Kościoła w Kościele?”

Zapraszamy do uczestnictwa w internetowych Rekolekcjach Wielkopostnych pt. “Ile Kościoła w Kościele?”, głoszonych przez ks. bpa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, przygotowanych przez sercański portal ewangelizacyjny profeto.pl. Odcinki rekolekcji ukazują się od 19 lutego 2024 r. w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.

Fundacja “Misericors” jest jednym z patronów medialnych cyklu!

Posłuchaj zapowiedzi:

“Okazuje się, że tak jak Chrystus zostawił po zmartwychwstaniu swoje rany w ciele, tak Kościół, który jest ciałem Chrystusa, też nosi w swoim ciele rany, które spowodował mój grzech i Twój grzech. Jezus chce nam przez to powiedzieć, żebyśmy nie szukali Kościoła idealnego – takiego Kościoła nie ma… Jakim Ty jesteś kościołem?” – bp Artur Ważny

Zobacz wszystkie dotychczasowe odcinki —> Rekolekcji Wielkopostnych 2024 “Ile Kościoła w Kościele?”


Organizatorzy: Na kolejne odcinki zapraszamy w poniedziałki i czwartki na portal profeto.pl, do Radia Profeto i do naszych mediów społecznościowych: www.instagram.com/profeto_pl oraz www.facebook.com/profetopl. Zainteresowani mogą zostawić ⇒ swojego e-maila i zostaną powiadomieni o kolejnych odcinkach.

 

Ks. Piotr Spyra:

“Cisza na modlitwie to taki stan, w którym nie tylko dajemy Bogu sposobność działania, ale również uczymy się pierwszeństwa Jego działania ponad naszym. Jak więc wychodzi Ci modlitwa ciszą i słuchanie Boga? A może twoje serce jest śmietnikiem religijności?

Skuteczność naszych modlitw nie zależy ilości słów wypowiadanych przez nas, ani nawet od tego jak bardzo poświęcamy się religijnym praktykom. Gdyby tak było, Jezus zachęcałby swoich uczniów do wielomówstwa i nie przegoniłby kupców ze świątyni – o czym mówi dzisiejsza Ewangelia.

Istnieje taka pokusa, zwłaszcza u osób głęboko wierzących, aby w swoich modlitwach i pobożnościach pójść „na ilość”. Wydaje się, że taki czas jak Adwent czy Wielki Post nawet do tego zachęca i zobowiązuje. Jednakże dzisiejsza Ewangelia bardzo radykalnie rozprawia się z tym poglądem. Jezus nie chce aby kult polegał na hałasie „odmawianych” modlitw ani też na bezmyślnych ofiarach polegających na „odfajkowaniu” obowiązku religijnego, lecz bez głębszego zaangażowania.

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii J 2, 13-25

 

Dzienniczek św. Faustyny, nr 758:

“Jezus dał mi poznać głębię swojej cichości i pokory, i dał mi zrozumieć, że wyraźnie tego ode mnie żąda. (…) Zrozumiałam, że nie wystarcza, bym się starała tylko o cnoty zwykłe, ale staram się ćwiczyć w cnotach heroicznych.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 758


Słowo na dziś – 3 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!