Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 25 lutego 2024 – ̶...

Słowo na dziś – 25 lutego 2024 – “To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 25 lutego 2024 r., II Niedziela Wielkiego Postu, zwana w Kościele w Polsce Niedzielą “Ad Gentes”, w którą polecamy: • Ewangelię Mk 9, 2-10 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o Niedzieli “Ad Gentes” – Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 1195).


Posłuchaj Ewangelii na 25 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 25 lutego – II Niedziela Wielkiego Postu (rok B)

Ewangelia według św. Marka (Mk 9, 2-10)

“Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni.

I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 25 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 25 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (2. Niedziela Wielkiego Postu – B)


Pomóż zakupić – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Niedziela “Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

W niedzielę, 25 lutego 2024 r., Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. 2. niedziela Wielkiego Postu nazywana jest także niedzielą “Ad Gentes”, co po łacinie oznacza: ku narodom, ku ludziom. To okazja do tego, by wesprzeć modlitwą i ofiarą pieniężną 1690 misjonarzy z Polski, pracujących w 99 krajach świata. Hasłem tegorocznej niedzieli “Ad Gentes” są słowa “W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną”.

Głównym zadaniem misjonarzy jest praca duszpasterska. Są oni posłani, aby głosić Ewangelię i tworzyć wspólnoty wiary. Jednak z działalnością ewangelizacyjną zwykle łączą oni pomoc charytatywną, edukacyjną i medyczną. Wymaga tego sytuacja w krajach misyjnych – ubóstwo materialne i duchowe, niesprawiedliwość społeczna, brak poszanowania praw człowieka, korupcja i inne palące problemy społeczno-ekonomiczne.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

– W Kościele jesteśmy misjonarzami nie w pojedynkę, ale jako wspólnota, a to oznacza, że spoczywa na nas wszystkich odpowiedzialność za dzieło misyjne – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie na II Niedzielę Wielkiego Postu. Bp Piotrowski przypomniał, że obecnie ok. 1700 misjonarek i misjonarzy z Polski posługuje w 99 krajach, „a potrzeby młodych Kościołów misyjnych są znacznie większe

Przeczytaj —> Komunikat na Niedzielę “Ad Gentes”

Ks. Piotr Spyra:

“Zwróć uwagę na proporcje czasowe: jak często masz nadzwyczajne doświadczenie Boga (Góra Tabor), jak często zwyczajne doświadczenie codzienności z Jezusem, a jak często doświadczenie kryzysu i ciemności wiary (Góra Kalwaria). Najczęściej jest to drugie, dlatego warto wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski.

Bóg nie ukrywa się przed nami. Jego sposób „odkrywania się” jest jednak ściśle zależny od stanu naszej wiary, przy czym to Bóg rozeznaje i wybiera możliwie największe dobro płynące z „odsłaniania” lub „ukrywania się”.

Klasycznym przykładem tego jest objawienie bóstwa Jezusa, które dokonało się na Górze Tabor. Miał tam miejsce tak czytelny przekaz, że Jezus jest Synem Bożym i obiecanym Mesjaszem, że trudno już o większe znaki ze strony Boga. Była góra – święte miejsce objawień Boga. Był głos z Nieba. Były największe autorytety: Eliasz i Mojżesz. Było nagięcie praw przyrody: jaśniejący w nieludzki sposób Jezus i tajemniczy obłok wokół Niego.

Nigdy więcej w życiu uczniów takie wydarzenie nie miało już miejsca. Nie dlatego, że Bóg być może skąpi nam znaków z nieba, ale dlatego, że uczniowie otrzymali tyle, ile wystarczało do podjęcia odpowiednich decyzji wiary – teraz, gdy wrócą do codzienności i gdy przyjdzie trudny czas „zgorszenia krzyża”…

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Mk 9, 2-10

Dzienniczek św. Faustyny, nr 1195

“Choć droga tak strasznie najeżona kolcami, nie lękam się iść naprzód; choć mnie grad prześladowań okryje, choć przyjaciele odstąpią, choć wszystko się sprzysięże przeciw mnie i choć się horyzont zaciemni, choć burza szaleć zacznie i poczuję, że jestem sama jedna i muszę stawić czoło wszystkiemu – wtenczas z całym spokojem ufam miłosierdziu Twemu, o Boże mój, i nie będzie zawiedziona nadzieja moja.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 1195


Słowo na dziś – 25 lutego 2024