Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 21 lutego 2024 – Wspom...

Słowo na dziś – 21 lutego 2024 – Wspomnienie św. Piotra Damiana

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 21 lutego 2024 r., Środa I tygodnia Wielkiego Postu oraz liturgiczne wspomnienie św. Piotra Damiana, biskupa i doktora Kościoła, w którym polecamy: • Ewangelię Łk 11. 29-32 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o modlitwę i post w intencji Ojczyzny, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 947).


Posłuchaj Ewangelii na 21 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 21 lutego – Środa, I tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Łukasza (Łk 11, 29-32)

“Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.

Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.

Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 21 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 21 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Środa, I tydz. postu)


Wspieraj dzieło “Misericors”!


Wspomnienie św. Piotra Damiana, biskupa i doktora Kościoła

W dniu 21 lutego przypada liturgiczne wspomnienie dodatkowe św. Piotra Damiana, biskupa i doktora Kościoła.

Piotr urodził się w Rawennie w roku 1007. Po skończeniu studiów podjął obowiązki profesora, wnet jednak wstąpił do pustelni Fons Avellana. Wybrany przeorem, zaostrzył dyscyplinę życia zakonnego, co uczynił także w innych klasztorach Italii. W trudnych dla Kościoła czasach pomagał papieżom wspierając reformę Kościoła działaniem i piórem; podejmował liczne próby pojednania zwaśnionych możnowładców świeckich i duchownych. Papież Stefan IX mianował go kardynałem i biskupem Ostii. Zaraz po śmierci, która nastąpiła w roku 1072, odbierał cześć świętego.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Benedykt XVI o św. Piotrze Damianie:

“… to wielka łaska, że w życiu Kościoła Pan wzbudził osobowość tak bujną, bogatą i złożoną jak ta, którą był obdarzony Piotr Damiani, i niełatwo znaleźć dzieła poświęcone teologii i duchowości tak przenikliwe i żywe, jak pisma eremity z Fonte Avellana. Był bez reszty mnichem, praktykował formy wstrzemięźliwości, które dzisiaj mogłyby się nam wydawać wręcz przesadne. Jednakże w ten sposób uczynił on z życia monastycznego wymowne świadectwo prymatu Boga oraz wezwanie do wszystkich, by dążyli do świętości, wolni od wszelkiego kompromisu ze złem. Konsekwentnie, świadomie i z wielką surowością wprowadzał reformę Kościoła swojej epoki. Wszystkie swoje energie duchowe i fizyczne oddał Chrystusowi i Kościołowi, pozostając jednak zawsze — jak mawiał o sobie — Petrus ultimus monachorum servus: Piotrem, ostatnim sługą mnichów.”

Przeczytaj całość —> opoka.org.pl: Benedykt XVI, Św. Piotr Damiani. Katecheza podczas audiencji generalnej 9.09.2009

L’Osservatore Romano 11-12/2009

Ks. Piotr Spyra:

“Rozpoczął się Wielki Post, a ty nadal nie wiesz jak się nawracać i nad czym konkretnie w tym roku pracować? A może najprościej – zapytać o to Boga? Jeśli tak zrobisz, bądź pewien, że po takim pytaniu, udzieli Ci konkretnych wskazówek. Przecież nie mówi On językiem, którego nie moglibyśmy zrozumieć.

Jak to dobrze że Wielki Post trwa 40 dni, bo nawet na samo wykrystalizowanie się naszych postanowień na ten czas potrzeba chyba trochę czasu. Jeśli mają one być celne, czyli adekwatne do tego, co we mnie potrzebuje uzdrowienia i poprawy, potrzeba dobrej diagnozy. A żeby lepiej poznać siebie, dla nas – ludzi zabieganych i przebodźcowanych, potrzeba na to trochę czasu.

Nie miej więc wielkich wyrzutów sumienia , jeśli po tygodniu Wielkiego Postu nie do końca jeszcze wiesz, co z tobą nie tak i czego oczekuje od Ciebie w tym roku Jezus…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Łk 11, 29-32

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o modlitwę i post w intencji Ojczyzny

– Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Rzeczypospolitej, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających życiem politycznym poprzez negocjacje, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o modlitwę i post w intencji Ojczyzny, opublikowanym w dniu 19 lutego 2024 r.

Do apelu dołączona została Modlitwa za Ojczyznę przez przyczynę św. Andrzeja Boboli.

Przeczytaj —> Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski z 19 lutego 2024 roku

Dzienniczek św. Faustyny, nr 947:

“Czuję, że nic mnie nie odłączy od Pana, ani niebo, ani ziemia, ani teraźniejszość, ani przyszłość, wszystko się odmienić może, ale miłość nigdy, nigdy, ona zawsze ta sama. On, mocarz nieśmiertelny, daje mi poznać swą wolę, abym Go szczególnie miłowała, i sam wlewa w duszę moją zdolność do takiej miłości, jak pragnie, bym Go kochała.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 947


Słowo na dziś – 21 lutego 2024