Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 11 marca 2024 – “...

Słowo na dziś – 11 marca 2024 – “Jeżeli nie zobaczycie znaków i cudów, nie uwierzycie”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 11 marca 2024 r., Poniedziałek IV tygodnia Wielkiego Postu, w którym polecamy: • Ewangelię J 4, 43-54 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • przypomnienie Pięciu warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz wskazówki dotyczące dobrej spowiedzi, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 1436).

Zobacz też —> Nowenna do św. Józefa – Dzień 2 – 11 marca 2024


Posłuchaj Ewangelii na 11 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:

Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 11 marca – Poniedziałek, IV tyg. Wielkiego Postu

Ewangelia według św. Jana (J 4, 43-54)

“Jezus odszedł z Samarii i udał się do Galilei. Jezus wprawdzie sam stwierdził, że prorok nie doznaje czci we własnej ojczyźnie, kiedy jednak przyszedł do Galilei, Galilejczycy przyjęli Go, ponieważ widzieli wszystko, co uczynił w Jerozolimie w czasie świąt. I oni bowiem przybyli na święto.

Następnie przybył powtórnie do Kany Galilejskiej, gdzie przedtem przemienił wodę w wino. A był w Kafarnaum pewien urzędnik królewski, którego syn chorował. Usłyszawszy, że Jezus przybył z Judei do Galilei, udał się do Niego z prośbą, aby przyszedł i uzdrowił jego syna, był on już bowiem umierający.

Jezus rzekł do niego: «Jeżeli nie zobaczycie znaków i cudów, nie uwierzycie».

Powiedział do Niego urzędnik królewski: «Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko».

Rzekł do niego Jezus: «Idź, syn twój żyje». Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego, i poszedł.

A kiedy był jeszcze w drodze, słudzy wyszli mu naprzeciw, mówiąc, że syn jego żyje. Zapytał ich o godzinę, kiedy poczuł się lepiej. Rzekli mu: «Wczoraj około godziny siódmej opuściła go gorączka». Poznał więc ojciec, że było to o tej godzinie, kiedy Jezus rzekł do niego: «Syn twój żyje». I uwierzył on sam i cała jego rodzina.

Ten już drugi znak uczynił Jezus od chwili przybycia z Judei do Galilei.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 11 marca 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 11 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Poniedziałek, 4. tydz. postu)


Wspieraj dzieło “Misericors”!


Pięć warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania

Kościół wskazuje 5 podstawowych warunków, których spełnienie gwarantuje skuteczność sakramentu pokuty i pojednania. Następujące po sobie wezwania, prowadzą penitenta drogą pojednania z Bogiem i Kościołem od uświadomienia sobie własnej grzeszności aż do naprawienia i zadośćuczynienia za popełnione winy.

Pięć warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania to:

1. Rachunek sumienia.

2. Żal za grzechy

3. Postanowienie poprawy

4. Szczera spowiedź

5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Zobacz omówienie każdego z punktów —> KLIKNIJ


Dobra / szczera spowiedź?

Wyznanie win przez penitenta wobec kapłana jest swoistym zniżeniem się człowieka wobec bezmiaru Bożego miłosierdzia i otwiera na zbawcze działanie Boga. Wyznanie grzechów, by mogło być ważne musi spełniać następujące warunki:

• prawdziwe i szczere – człowiek szczerze wyznaje popełnione przez siebie od ostatniej spowiedzi grzechy, określając ich liczbę i w razie konieczności okoliczności ich popełnienia;

• żal i dobra intencja – penitent żałując swego złego postępowania, ma szczerą wolę poprawy i zmiany swego życia;

• pod sekretem – kapłan słuchający spowiedzi zobowiązany jest do tajemnicy pod sankcją kar kościelnych;

• wyznane głosem – penitent powinien wyznać swoje grzechy w bezpośrednim kontakcie z kapłanem za pomocą głosu (telefon, Internet i inne techniczne środki komunikacji nie są brane pod uwagę), oskarżając siebie wobec spowiednika.

Spowiedź i otrzymane sakramentalne rozgrzeszenie są przełomowym momentem, który wprowadza człowieka na nową ścieżkę życia i przywraca mu utracone łaski oraz Boże synostwo.

Info za / czytaj całość —> warszawa.franciszkanie.pl: Warunki dobrego przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania

Zobacz też o spowiedzi, pokucie i nawróceniu:

⇒ Jak się spowiadać po długiej przerwie? – bEZ sLOGANU 2

⇒ Grzech nie jest centralnym punktem nawrócenia!

⇒ Światło miłosierdzia Bożego – Sakrament pokuty

⇒ Lekarstwo spowiedzi – Benedykt XVI

⇒ Grzechy przeciw miłosierdziu Bożemu – bEZ sLOGANU2


Ks. Piotr Spyra:

“Skuteczność modlitwy nie polega na tym, że otrzymujesz od Boga dokładnie to, co byś chciał. Największe owoce modlitwy są zazwyczaj ukryte i dzieją się niejako „przy okazji” twoich spotkań z Bogiem.

Dzisiejsza Ewangelia o uzdrowieniu syna urzędnika królewskiego może nam posłużyć jako wzór skutecznej modlitwy. Mamy tu człowieka, który przyszedł do Jezusa ze swoją prośbą, poddał się Jego działaniu, a na końcu zobaczył owoce swojej modlitwy – o wiele większe niż zakładał.

Każdy z wymienionych wyżej elementów jest kluczowy dla skutecznej modlitwy. Już sama kwestia, by przyjść do Jezusa w swoim utrapieniu może stanowić problem. Kiedy cierpimy lub cierpi niewinnie ktoś bliski, jest przecież pokusa, by obrazić się na Boga i zamknąć się w goryczy swojego smutku. Dlatego krok pierwszy – przyjść ze swoim problemem do Jezusa…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii J 4, 43-54


Dzienniczek św. Faustyny, nr 1436:

“Choć wielkim jesteś, Panie, to jednak dajesz się zwyciężyć duszy uniżonej i głęboko pokornej.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” 1436


Słowo na dziś – 11 marca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!