Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Słabość człowieka” – VII stacja...

“Słabość człowieka” – VII stacja przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – Łagiewniki, 20 lutego 2022

W niedzielę 20 lutego 2022 r. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach spotkali się Czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy od sierpnia 2021 rozważają papieski Akt zawierzenia świata i modlą się o dobre przygotowanie do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. VII stacja przygotowań pod hasłem “Miłosierdzie nadzieją dla świata” tradycyjnie już rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia. Kolejnym punktem była Msza święta, której przewodniczył bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium w Łagiewnikach.

Tematem rozważania autorstwa abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, opartego na kolejnym fragmencie papieskiego Aktu zawierzenia były słowa „Słabość człowieka”.

Wideo —> EWTN Polska: NA ŻYWO Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Msza Święta z Łagiewnik o 15:00 | EWTN Polska


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Na początku homilii ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium powiedział o tym, jak to przygotowanie wygląda w świecie – tym razem wskazał na ks. Jasona Jonsa, rektora Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Menevii /Walia/, który nagrał 15 lutego – we wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki i dzień imienin św. Siostry Faustyny – specjalny filmik, w czasie którego mówił o przygotowaniach do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. – Ks. Joson przypomniał w nim, że 22 lutego przypada 91. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie w klasztorze w Płocku. I tak jednym ze sposobów ich przygotowań do sierpniowych uroczystości będzie ofiarowanie dziewięćdziesięciu jeden Koronek do Miłosierdzia Bożego, jako akt zawierzenia. „Przygotowaliśmy w Sanktuarium specjalne broszury. Zawierają one modlitwę zawierzenia wygłoszoną przez Jana Pawła II, gdy konsekrował Bazylikę w Łagiewnikach. Jest tam również miejsce dla rodzin, aby wpisywały swoje nazwiska. A w środku broszury znajduje się 91 miejsc do wypełnienia datą przez ludzi, którzy ofiarują w danym dniu jedną z 91 Koronek, jako przygotowanie do rocznicy zawierzenia” – opowiadał kapłan i dodawał: „Mam nadzieję, że Wy wszyscy będziecie w stanie przygotować się w jakiś sposób do tej rocznicy. To wspaniały dar dla Kościoła, zwłaszcza w tych trudnych czasach, by ulokować nadzieję w Bożym Miłosierdziu, by się Jemu zawierzyć”.

W dalszej części homilii ks. Bielas przedstawiał rozważanie do szóstego fragmentu papieskiego Aktu: „Ulecz naszą słabość…”, przygotowane przez Metropolitę Krakowskiego. „Pokorne błaganie Ojca Świętego Jana Pawła II, który dnia 17 sierpnia 2002 roku w Akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu zwrócił się do Boga Ojca słowami: „ulecz naszą słabość”, wpisuje się w liczące już tysiąclecia dzieje ludzi wierzących, którzy jedynie w Bogu widzą ratunek i pomoc dla siebie i tylko w Bogu dostrzegają prawdziwego Lekarza ludzkich dusz i ciał” – napisał abp Jędraszewski.

Jak wskazywał metropolita krakowski, „niewątpliwie, stosunkowo łatwo można wskazać na choroby i słabości dotykające ludzkiego ciała. Co więcej, można nawet utworzyć ich katalog, ciągle poszerzany i uzupełniany wraz z rozwojem medycyny. Trudniej natomiast wskazać na różnego rodzaju słabości i choroby dotykające ludzką duszę. Wiążą się one bowiem z osobistą historią grzesznych upadków u poszczególnych ludzi. Ponieważ historia każdego człowieka jest pod tym względem jedyna i tylko z nim ściśle związana, można by powiedzieć, że tyle jest duchowych słabości i grzesznych upadków, ilu jest ludzi” – przypomniał abp Jędraszewski, wskazując, że dramatyczność tego wołania Jana Pawła II trzeba zrozumieć na tle procesu kulturowego, jaki trawi kulturę Zachodu już od osiemnastego wieku, kiedy to zanegowano chrześcijaństwo i głoszoną przez nie Chrystusową Ewangelię. „Odrzucono Boga, którego swoim nauczaniem i czynami, swoją śmiercią i zmartwychwstaniem najpełniej objawił Jego Syn, Jezus Chrystus. Religie, a zwłaszcza chrześcijaństwo, uznano za przejaw ciemnoty, fanatyzmu i zacofania, a przez to jako wroga człowieka i cywilizacyjnego postępu. W ich miejsce postawiono ludzki rozum jako najwyższą i jedyną instancję, gwarantującą rozwój i pełne szczęście osiągalne już tutaj na ziemi” – podkreślił metropolita krakowski.

W dalszej części rozważania Arcybiskup ukazuje postać św. Augustyna jako przykład otwarcia się na Boga, który leczy nasze słabości. „Kiedy więc św. Jan Paweł II Wielki w Akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu prosił Boga Ojca, aby <uleczył naszą słabość>, to jednocześnie prosił Go, aby w Chrystusie i przez Chrystusa ukazał nam i w nas moc swoją. Abyśmy coraz bardziej byli świadomi działania w sobie tej samej zbawczej mocy, którą przed wiekami w swoich ‘Confessiones’ tak oto wysławiał św. Augustyn: „Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” – napisał abp Marek Jędraszewski.

Posłuchaj homilii ks. Zbigniewa Bielasa:

22 sierpnia 2021 r. w Łagiewnikach rozpoczęły się przygotowania do zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Do tej inicjatywy dołączyło już około 120 miejsc z całego świata i wszystkich kontynentów. Główne obchody zaplanowano w Łagiewnikach od 13 do 17 sierpnia 2022. Do przygotowań włączyła się w tym miesiącu młodzież z Grup Apostolskich RAM Archidiecezji Krakowskiej. Tradycyjnie już w niedzielnej modlitwie uczestniczyli młodzi z Diakonii Miłosierdzia.

Info i foto na podstawie —> Małgorzata Pabis/Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: VII stacja przygotowań do 20.rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Poniżej zapis transmisji z Godziny Miłosierdzia w parafii São Pedro do Mar w Rio de Janeiro (Brazylia) z 20 lutego 2022, która stanowiła kolejny etap przygotowań do 20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w łączności z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach:

Wideo —> São Pedro do Mar: Ato de Consagração do Mundo à Divina Misericórdia

Zobacz też:

Ambasador Bożego Miłosierdzia – Bp Robert Chrząszcz z wizytą w Brazylii

Miłosierdzie nadzieją dla świata – Rozmowa z ks. Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

“Świat potrzebuje miłosierdzia” – VI stacja przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – Łagiewniki, 23 stycznia 2022


Inaugurując tę niezwykłą modlitwę w dniu 22 sierpnia 2021, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!”.

Zobacz więcej —> Abp Marek Jędraszewski zainaugurował w Łagiewnikach nowennę przygotowującą do 20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu


Posłuchaj Kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (czerwiec 2021):

Zobacz też —> Rozpoczęcie przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II

Wszystkich, którzy jeszcze pragną włączyć się w to modlitewne przygotowanie i otrzymywać materiały na kolejne miesiące prosimy o przesłanie wiadomości na adres mailowy: info@milosierdzie.pl


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja