Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku

Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku

Tegoroczny Jubileusz Człowieka Kościoła, jakim niewątpliwie był Kanonik Mikołaj Kopernik, wynika odpowiednio z 550. rocznicy urodzin (19 lutego 2023) jak i z 480. rocznicy śmierci (21 maja), a także z 500. rocznicy (30 stycznia) powierzenia Kanonikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła konferencja prasowa, która odbyła się 25 stycznia 2023 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.


W dniach 18-19 lutego 2023 r. we Fromborku odbyły się dwudniowe uroczystości przypadającej 19 lutego – 550. rocznicy urodzin kanonika Mikołaja Kopernika.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem bpa Janusza Ostrowskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej i Prepozyta Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Podczas kazania, wygłoszonego przez ks. prof. Andrzeja Kopiczko, wyraźnie wybrzmiały słowa, że Kopernik jest wciąż aktualnym przykładem człowieka głębokiej wiary, nieustannej modlitwy, ale nade wszystko wielkiej ufności Panu Bogu…

Zobacz relację —> 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – Obchody rocznicowe we Fromborku – 19 lutego 2023


Kanonik Mikołaj Kopernik spędził we Fromborku i na Warmii ogółem 40 lat ze swojego długiego jak na ówczesne czasy 70-letniego ziemskiego życia. Co więcej, był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny we Fromborku jest świadkiem życia i wiary Kanonika Mikołaja Kopernika, w jej murach spoczęły Jego doczesne szczątki.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła konferencja prasowa, która odbyła się 25 stycznia 2023 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Wideo —> Katolicka Agencja Informacyjna: Konferencja prasowa: „Wydarzenia Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku”


Podczas spotkania z dziennikarzami, w pierwszej jej części, szczegółowy program wydarzeń wchodzący w skład kalendarium wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Archidiecezję Warmińską przybliżył ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski, pełniący funkcję Dyrektora Muzeum Pomnika Historii “Frombork – zespół katedralny”. Wyjątkowej przestrzeni na mapie naszej Ojczyzny czyli miejsca spotkania wiary, nauki i sztuki.

Następnie zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”, reprezentowanym przez ks. prał. kan. dr Jacka Wojtkowskiego, a Pocztą Polską S.A., która reprezentowana była przez Krzysztofa Falkowskiego, Prezesa Zarządu oraz Wiesława Włodka, Wiceprezesa Zarządu. Celem jest promocja wiedzy o osobie i dokonaniach Człowieka Kościoła jakim niewątpliwie był Mikołaj Kopernik.

Na zakończenie został zaprezentowany nowy znaczek pocztowy emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”, który wszedł do obiegu 29 stycznia 2023 r. Na walorze widoczny jest portret astronoma, znajdujący się na co dzień w epitafium w Bazylice Archikatedralnej WNMP we Fromborku.

Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku - program wydarzeń

Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Nie powinno zatem dziwić, że Poczta Polska, która upamiętnia ważne postaci czy wydarzenia, nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma i kanonika. Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe i kopertę pierwszego dnia obiegu. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym, o czym mało kto pamięta – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Pierwszym wydarzeniem we Fromborku były uroczystości 500. rocznicy powierzenia Kanonikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną, przypadające 29 stycznia 2023. Głównymi punktami tego wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem abpa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego oraz uroczyste wprowadzenie znaczka pocztowego emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Wyjątkowy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika już w obiegu oraz Zaprezentowano znaczek pocztowy Roku Mikołaja Kopernika

Udział we wszystkich wydarzeniach Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku jest bezpłatny.

Ze względu na względy bezpieczeństwa oraz ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na stronie internetowej ⇒ www.kopernik-frombork.pl

Źródło —> Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” / kopernik-frombork.pl

Głównymi organizatorami wydarzeń we Fromborku w Roku Mikołaja Kopernika są: Archidiecezja Warmińska, Warmińska Kapituła Katedralna, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, Parafia Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku oraz Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”.

Głównym Parterem Wspierającym wszystkie tegoroczne wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa.

Patronat honorowy nad wydarzeniami przyjął metropolita warmiński, abp Józef Górzyński.


– Główne wydarzenia życia i pracy Mikołaja Kopernika związane są nie z Toruniem, ale z Warmią, w tym z Fromborkiem – mówi ks. dr Jacek Wojtkowski, rektor katedry i proboszcz parafii archikatedralnej we Fromborku oraz dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny.

W rozmowie z KAI ks. dr Wojtkowski mówi o najważniejszych wydarzeniach zaplanowanych we Fromborku w związku z Rokiem Mikołaja Kopernika.

Przeczytaj rozmowę —> ekai.pl: Jak będzie przebiegać rok Mikołaja Kopernika?


Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny

https://muzeumfrombork.pl


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja