Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Papież Franciszek w Fatimie – 12 maja 2017

Papież Franciszek w Fatimie – 12 maja 2017

Papież Franciszek przybył do Portugalii o godz. 16.11 czasu lokalnego 12 maja 2017 r. Jestem w Fatimie jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych – mówił o tym w czasie wieczornej modlitwy różańcowej w Fatimie, którą odmówił na koniec dnia z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów przybyłych do tego portugalskiego miasteczka z okazji 100-lecia Objawień. 


„Proszę wszystkich, by zjednoczyli się ze mną jako pielgrzymi nadziei i pokoju. Niech wasze ręce uniesione w modlitwie nadal podtrzymują moje” – z tymi słowami, zapisanymi na Twitterze, Papież rozpoczął swą podróż apostolską do Fatimy.

Wideo: Przemówienie Papieża Franciszka wygłoszone podczas Modlitwy różańcowej w Fatimie

O godz. 16.11 (17.11 czasu polskiego) samolot włoskich linii lotniczych AZ321 „Piazza della Signoria di Gubbio” z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku bazy lotniczej Monte Real, położonej około 40 km od Fatimy. W dniach 12-13 maja Franciszek będzie przewodniczył w fatimskim sanktuarium obchodom setnej rocznicy objawień Matki Bożej trojgu pastuszkom. Dwoje z nich – bł. Franciszka i bł. Hiacyntę Marto – Ojciec Święty ogłosi 13 maja świętymi.

W wojskowej bazie lotniczej Monte Real spotkał się prywatnie z prezydentem Portugalii oraz modlił się tam chwilę w ciszy przed wizerunkiem Matki Bożej Powietrznej, patronki portugalskiego lotnictwa. Poproszono go, by przy tej okazji, tak samo jak Jan Paweł II poświęcił 20 tys. różańców. W darze zostawił obraz św. Franciszka z Asyżu. W bazie czekało na Papieża kilka tysięcy wiernych, w tym grupy dzieci. Troje z nich, ubranych w stroje z epoki Hiacynty, Łucji i Franciszka przywitało go tuż po przylocie. Papież pozdrowił też grupę dziesięciorga chorych dzieci pochodzących z rodzin wojskowych.

Z bazy lotniczej Ojciec Święty poleciał helikopterem na stadion w Fatimie.

Czytaj całość —> KAI/RV/episkopat.pl: Franciszek przybył do Portugalii oraz Radio Watykańskie: Fatima: pierwsze kroki Franciszka

Zobacz relację z powitania Papieża w Portugalii:

Ze stadionu w Fatimie, który dziś otrzymał imię Papieża Franciszka, otwartym samochodem przejechał do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, zaś wzdłuż całej trasy witały go rzesze wiernych z całego świata. W kaplicy objawień, po przywitaniu przez rektora miejsca poprowadził modlitwę, powierzając Maryi radości oraz bóle człowieka. Franciszek podkreślił, iż przychodzi jako pielgrzym Światła, Pokoju i Nadziei, a także jako prorok i posłaniec; aby dziękować za działanie Boga w naszej historii, błagać o zgodę między narodami oraz obmyć stopy wszystkim zjednoczonym przy tym samym stole.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie:  Fatima: pierwsze kroki Franciszka oraz Franciszek w Fatimie: Maryjo, pomóż nam naśladować świętych!

Zobacz relację z Modlitwy Papieża w Kaplicy Objawień w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej:

Po kolacji i odpoczynku Papież znowu przejechał odkrytym samochodem do kaplicy Objawień, aby przewodniczyć wieczornemu nabożeństwu. Po krótkiej, osobistej modlitwie poświęcił świece i pozdrowił zebranych pielgrzymów. Zaznaczył, iż przybył do Fatimy jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Papież w Fatimie: kto chce być chrześcijaninem, musi być maryjny

Jestem w Fatimie jako pielgrzym nadziei i pokoju, przynosząc Maryi w swym sercu każdego człowieka, a zwłaszcza tych najbiedniejszych. Papież Franciszek mówił o tym w czasie wieczornej modlitwy różańcowej w Fatimie, którą odmówił na koniec dnia z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów przybyłych do tego portugalskiego miasteczka z okazji 100-lecia Objawień.

Po odmówieniu Różańca Papież Franciszek udał się na odpoczynek do swej rezydencji znajdującej się tuż przy sanktuarium. Tymczasem pielgrzymi pozostali na miejscu biorąc udział w nocnym czuwaniu modlitewnym przygotowującym do niedzielnej kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Fatima: różaniec z Papieżem

Obejrzyj —> Msza św. w przeddzień 100. rocznicy objawień w Fatimie

Obejrzyj —> Homilia ks. kard. Pietro Parolina wygłoszona podczas Mszy św. w Fatimie


Papież Franciszek nigdy wcześniej nie był w Fatimie. Swej obecnej wizycie nadał rys typowej maryjnej pielgrzymki. Stąd też, by nie odciągać uwagi wiernych od przesłania płynącego z Fatimy nie zgodził się na odwiedzenie innych miast w Portugalii, choć zaproszeń napłynęło bardzo wiele. Stwierdził, że teraz nie czas ku temu. I wyjaśnił, że jako pielgrzym nadziei i pokoju przybywa do tego wyjątkowego sanktuarium, by w tym trudnym dla ludzkości momencie, ponownie zawierzyć Maryi każdego z nas i prosząc Ją, by wyszeptała każdemu: „Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga”.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Fatima z wiarą i modlitwą przyjmuje Papieża