Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orszak Trzech Króli 2022 – Transmisja online...

Orszak Trzech Króli 2022 – Transmisja online – 6 stycznia 2022

We czwartek 6 stycznia 2022 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego, pod hasłem “Dzień dziś wesoły”, w Warszawie i kilkuset miejscowościach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli. W południe, modlitwą Anioł Pański, którą poprowadził kard. Kazimierz Nycz, rozpoczął się już XIV Orszak Trzech Króli w Warszawie. Podczas transmisji internetowej z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego, udostępnionej przez Fundację „Orszak Trzech Króli”, oprócz przyglądania się orszakowi warszawskiemu na żywo, można było obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu, którym jest przeżywanie świąt.

Podczas streamingu prezentowano również przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół tradycyjne sceny orszakowe.

Wideo —> Orszak Trzech Króli – oficjalny kanał: Transmisja na żywo

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Zobacz też —> Orszak Trzech Króli 2022 w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 2022 – Zaproszenie

– Idąc ulicami naszego miasta, będziemy wołali: powstań Warszawo, świeć przykładem dobrego, chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy – powiedział w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 r., kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze, która poprzedziła wyruszenie z Placu Zamkowego barwnego Orszaku Trzech Króli. Jak wskazał kard. Nycz, jest potrzeba dalszego rozwoju Orszaku Trzech Króli, “dlatego, że potrzeba głoszenia Ewangelii współczesnemu światu jest wielka”.

Czytaj całość —> archwwa.pl: Kard. Nycz: Warszawo, świeć przykładem dobrego chrześcijańskiego życia

Na krótko przed wyruszeniem Orszaku o godz. 12.00 w Warszawie zaczął padać śnieg. Mieszkańcy stolicy powitali gorąco trzech monarchów: ciemnoskórego króla Baltazara z Afryki, króla Melchiora z Azji i króla Kacpra z Europy. Królowie z Afryki i Azji przekazali pozdrowienia w swoich ojczystych językach, a król z Europy pozdrowił wszystkich po łacinie. Po modlitwie “Anioł Pański”, przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata”, uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem do stajenki na Placu Piłsudskiego, gdzie miał miejsce pokłon Trzech Króli. Na czele Orszaku wyruszyła Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze towarzyszyli rycerze i dwórki – wcieliła się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończył się wspólnym polonezem do melodii kolędy “Bóg się rodzi”. W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcielili się Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich roczny syn Stefan.

Z powodu trwającej pandemii Orszak Trzech Króli 2022 był skromniejszy – odbywał się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Scenariusz Orszaku pokazywał, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – wskazywali Organizatorzy.

Orszakowi przyświecał także cel charytatywny: zbierane były środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy Orszaku chcą ufundować dla nich 10 miejsc w ośrodku kształcącym w zawodzie mechanika samochodowego – poinformował prezes Fundacji “Orszak Trzech Króli”, Piotr Giertych.

Rodziny z dziećmi i młodzież mogły wybrać się 6 stycznia także na Warszawski Spacer Orszakowy. To gra miejska polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku. Kartę do gry oraz mapę ustawienia plansz można było samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu. Nowością był  też poranny „Bieg Trzech Króli” zorganizowany w Ogrodzie Saskim.


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Fundacja “Orszak Trzech Króli” stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z gorzej materialnie sytuowanych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.

Orszakowi Trzech Króli towarzyszą rozmaite inicjatywy i konkursy.

Info na podstawie —> Fundacja “Orszak Trzech Króli”: orszak.org.pl | niedziela.pl: „Dzień dziś wesoły!” – 6 stycznia Orszak Trzech Króli 2022 | awo, KAI, archwwa.pl: “Dzień dziś wesoły”. W Warszawie wyruszył XIV Orszak Trzech Króli


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja