Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orszak Trzech Króli 2019 w Krakowie – Słowo ...

Orszak Trzech Króli 2019 w Krakowie – Słowo abp. Marka Jędraszewskiego – 6 stycznia 2019

 – Przesłanie tego dnia łączy nas wokół ogromnej radości, że Bóg jest prawdziwie Emmanuelem – Bogiem z nami. Ta radość jest pośród nas widoczna. I za nią Wam bardzo, bardzo dziękuję! – Mówił podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie, w niedzielę 6 stycznia 2019 r., abp Marek Jędraszewski.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Zobacz też —> Uroczystości Objawienia Pańskiego – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej

W słowie skierowanym do zebranych metropolita krakowski podkreślił, że dzisiejsze święto jest dziękczynieniem Bogu za to, że tak bardzo nas umiłował, że znalazł się wśród nas jako dziecko oraz że objawił się światu i świat przyjął Go w osobach mędrców ze wschodu.

– Przesłanie tego dnia łączy nas wokół ogromnej radości, że Bóg jest prawdziwie Emmanuelem – Bogiem z nami. Ta radość jest pośród nas widoczna. I za nią Wam bardzo, bardzo dziękuję!

W dalszych słowach arcybiskup przypomniał, że 40 lat temu w Watykanie sakrę biskupia przyjął kard. Franciszek Macharski.

– Wspominamy dzisiaj z wdzięcznością jego wspaniałe pasterzowanie naznaczone rysem miłosierdzia, rysem miłości miłosiernej wobec wszystkich.

Zaznaczył także, że 20 lat temu świecenia biskupie otrzymał abp Salvatore Pennacchio, obecny nuncjusz apostolski. Powiedział, że dziś rano z wielką radością odprawił on Mszę św. w kaplicy pałacu arcybiskupów krakowskich, tam, gdzie w 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie diakon Karol Wojtyła, którego abp Pennacchio nazywa swoim duchowym ojcem.

Na zakończenie metropolita krakowski wezwał do modlitwy Anioł Pański w intencji wszystkich biskupów, których wyświęcił Jan Paweł II, abpa Salvatore Pennacchio, naszych rodzin i nas wszystkich, których Pan Jezus uradował swoją obecnością.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. (choć pomysł organizacji tych ulicznych jasełek zrodził się w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”)  i już wtedy zgromadził pięć tys. uczestników. Cztery lata później, w 2013 r. maszerowano już w ponad 90-ciu miastach, a orszaki te zgromadziły w sumie 250 tys. osób. Z każdym rokiem więc dołączały kolejne miasta i tak jest do dziś. Warto wspomnieć, że obecnie orszaki maszerują nie tylko w Polsce, ale w wielu miastach poza granicami naszego kraju, także na innych kontynentach.

Przebieg orszaku wszędzie jest podobny – oparty na przekazie płynącym z Ewangelii. Trzej mędrcy wraz ze swymi orszakami wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Przemarszom towarzyszy śpiew kolęd i radosne okrzyki.

Święto Objawienia Pańskiego należy natomiast do najstarszej tradycji Kościoła, bo ustanowione zostało już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Święto to stanowi pamiątkę hołdu jaki Dzieciątku złożyli trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Info i wideo za —> Archidiecezja Krakowska: Orszak Trzech Króli znów przeszedł ulicami Krakowa

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska