Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orędzie telewizyjne Przewodniczącego Konferencji E...

Orędzie telewizyjne Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – 14 marca 2020

Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, w sobotę 14 marca 2020 r. Orędzie wyemitowały m.in: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News, TV Trwam, Onet.pl.

Orędzie przewodniczącego KEP

Wysłuchajmy orędzia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego. ⬇ Arcybiskup Gądecki prosi w nim, aby w zwiazku z ograniczeniem do 50 osób, uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej w kościele pozostawić osobom zamawiającym intencje oraz ich rodzinom. Pozostałych wiernych przewodniczący KEP zachęca do przeżywania Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu. ✝Dodatkowo arcybiskup zapewnia o swojej codziennej modlitwie różańcowej o 20:30 i zachęca do włączenia się w nią. Pozostańmy w jedności modlitewnej! 🛐

Opublikowany przez Między Ziemią a Niebem TVP Sobota, 14 marca 2020

 

Abp Gądecki poprosił o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które – jak powiedział – płynie z troski o zdrowie wszystkich. „Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny” – wskazał…

Zobacz też:

Komunikat Przewodniczącego Episkopatu Polski w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – 13 marca 2020

Rada Stała Episkopatu wprowadza w kościołach środki ostrożności dot. koronawirusa (12 marca 2020)

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego ws. zagrożenia koronawirusem – 10 marca 2020

Przewodniczący KEP o koronawirusie: zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności

Publikujemy pełną treść orędzia.


Orędzie telewizyjne Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Drodzy Siostry i Bracia!
Szanowni Państwo!

Jezus zaraz przemówił do nich: ‘Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! (Mt 14,27).

1. Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność, w nieomylność demokracji zbuduje nowy raj na ziemi, w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek.

W tych niełatwych chwilach łączę się z Wami wszystkimi duchowo i ogarniam serdeczną modlitwą całą wspólnotę Kościoła oraz wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny, a także Polonię i rodaków przebywających poza granicami kraju. Duchem jestem blisko wszystkich, którzy przebywają na kwarantannie, którzy chorują, którzy boją się o swój los i los swoich bliskich, którzy niosą pomoc. Dziękuję tym, którzy – w różnych obszarach życia publicznego – prowadzą z oddaniem walkę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, ryzykując niejednokrotnie własnym zdrowiem i życiem. A jednocześnie składam wyrazy szczerego współczucia rodzinom, które w tych dniach straciły swoich bliskich, polecając ich Miłosierdziu Bożemu.

Kościół – jak mówi papież Franciszek – jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek „w świecie ze swej natury niedoskonałym”. Dlatego właśnie – respektując zalecenia władz sanitarnych – nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój.

2. Proszę jednocześnie o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które płynie z troski o zdrowie wszystkich. Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny.

W związku ze wspomnianym ograniczeniem zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które – rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących – przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie.

W ostatnich dniach Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski oraz księża biskupi diecezjalni wydali konkretne zarządzenia dotyczące duszpasterstwa w tej nadzwyczajnej sytuacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego.

To, co się dzieje obecnie, możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym.

3. Jako chrześcijanie starajmy się – w tym wielkopostnym czasie – podjąć rozważania nad krzyżem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który jednoczy się z naszymi cierpieniami. Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności.

Niech nas wszystkich wspiera Bóg wszechmogący, łaska naszego Zbawiciela, opieka Maryi Królowej Polski, świętego Michała Archanioła oraz wstawiennictwo naszych patronów, zwłaszcza świętego Jana Pawła II i Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niech kochający Bóg chroni nasz Naród i naszą Ojczyznę!

14 marca 2020 roku


Info za —> episkopat.pl: Abp Gądecki: zachęcam do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.