Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Nowe korony dla Maryi Jasnogórskiej w 300-lecie ko...

Nowe korony dla Maryi Jasnogórskiej w 300-lecie koronacji i 1. rocznicę wizyty papieża Franciszka – 28 lipca 2017

Z okazji 1. rocznicy wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zostały nałożone nowe korony, poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka, a będące repliką koron papieża Klemensa XI sprzed 300 lat. Wydarzenie to wpisało się w trwający Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Uroczystej Mszy św. w piątek, 28 lipca, dokładnie w dniu rocznicy papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali częstochowscy biskupi: abp Stanisław Nowak, senior i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy, a także o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wielu kapłanów przybyłych z różnych stron Polski i świata, rektor bazyliki Crotone Don Serafino Parisi, rektor sanktuarium Matki Bożej Capocolonna Don Bernardino Mongelluzzi, ojcowie i bracia paulini z konwentu jasnogórskiego. Homilię wygłosił generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Tuż przed Mszą św. miało miejsce uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w nowych koronach, czemu towarzyszyło odegranie fanfar jasnogórskich.

Na uroczystej Eucharystii obecni byli przedstawiciele diec. Crotone – fundatorzy koron, a wśród nich Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone, wykonawca koron.

Główne uroczystości jubileuszowe 300-rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, z udziałem przedstawiciel władz państwowych, rządu, parlamentu i Episkopatu Polski.

Czytaj całość / multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Obraz jasnogórski w nowych koronach

Wideo —> Niedziela TV: Odsłonięcie nowych koron dla Matki Bożej w rocznicę pobytu papieża Franciszka na Jasnej Górze


Prezentacja nowych koron na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, połączona ze spotkaniem z twórcą i fundatorami koron, odbyła się w czwartek, 27 lipca w Arsenale na Jasnej Górze.

Korony, wykonane przez włoskiego złotnika Michele Affidato, są repliką koron papieża Klemensa XI, ofiarowanych na Jasną Górę na pierwszą koronację Jasnogórskiego wizerunku. Uroczystość ta odbyła się 8 września 1717 r. – w tym roku przypada dokładna 300-na rocznica tego wydarzenia.

Z racji jubileuszu zrodził się pomysł rekonstrukcji koron, skradzionych w niejasnych okolicznościach. Nowe korony pobłogosławił papież Franciszek 17 maja br. na Placu św. Piotra. Ojcowie paulini zdecydowali, że zrekonstruowane korony zostaną nałożone na Obraz Jasnogórski 28 lipca, dokładnie w 1. rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

Więcej / wideo —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Prezentacja nowych koron na Obraz Jasnogórski


O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny za wydarzenia jubileuszowe podkreśla, że nowe korony na cudowny Obraz nie są czymś specjalnie zaplanowanym. „To zrządzenie Opatrzności, bo nie myśleliśmy o nowych diademach, ale pojawiły się okoliczności niezwykłe. Przybył pielgrzym z Włoch, złotnik, który wyszedł z inicjatywą złożenia daru dla Maryi, a ponieważ, jak zauważył kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze, nie ma w Sanktuarium śladów tych pierwszych koron ofiarowanych przez papieża Klemensa XI w 1717 r., więc pojawiła się myśl wykonania repliki” – wyjaśnia o. Tabulski. Podkreśla, że „znak koron na Obrazie wciąż przypomina nam, że Maryja jest Matką Kościoła i Królową Polski i że wobec Niej składaliśmy specjalne śluby”. „Ona jest temu wierna, a my w tym pokoleniu, w którym żyjemy, chcemy na tę wierność odpowiadać i uświadamiać sobie do czego jesteśmy zobowiązani, przede wszystkim w wymiarze wewnętrznym” – powiedział o. definitor.

Więcej —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Dar koron na Jubileusz 300-lecia