Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych –...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2023

W dniu 1 marca 2023 r. po raz trzynasty jest obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W dniu 1 marca 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Wideo —> IPNTv (2016): Historia dla Ciebie – Pamiec.pl – odc. 35 – Żołnierze wyklęci

Posłuchaj rozmowy EWTN Polska z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem IPN pt.Niezłomni, Wyklęci, Zapomniani (2021)

W intencji żołnierzy niezłomnych biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego w dniu 1 marca 2023 r. Mszę świętą. – To byli ludzie, którzy kierowali się w życiu hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna” – powiedział. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Eucharystię koncelebrowali: ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. ppłk Sebastian Piekarski, ks. mjr Marcin Janocha, ks. kpt Mateusz Korpak i ks. por. SOP Piotr Zamaria…

Zobacz więcej —> Katedra Polowa: Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023 Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całej Polsce uroczystości i wydarzenia a także prezentuje inicjatywy multimedialne poświęcone Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym.

Zobacz —> Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023 – działania Instytutu Pamięci Narodowej

Zobacz też —> Św. Jan Paweł II o Żołnierzach Wyklętych

Oglądaj transmisję uroczystości w Warszawie – 1 marca 2023, godz. 12.00:

Zobacz portal IPN o Żołnierzach Wyklętych —> podziemiezbrojne.ipn.gov.pl 


W środę 1 marca 2023 o godz. 19.00 w ogólnopolskim paśmie TVP3 wyemitowany zostanie Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym: „Zapora. Nigdy się nie poddam”. Na stronie ⇒ internetowej IPN i w mediach społecznościowych emisja koncertu rozpocznie się o godz. 20.00.

Koncert „Zapora. Nigdy się nie poddam” to widowisko muzyczno-multimedialne opowiadające o życiu mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Dziewięć nowych pieśni ze słowami Jerzego Łysińskiego zaśpiewali znani i lubiani artyści: Kasia Moś, Izabela Szafrańska, Janusz Radek i Staszek Plewniak oraz Finaliści Ogólnopolskiego Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Warstwę muzyczną uzupełniają sceny aktorskie w wykonaniu Dariusza Wieteski w roli mjr. Dekutowskiego oraz Grupy Rekonstrukcyjno-Filmowej Bemowo. Zdjęcia zrealizowano w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Muzyczną opowieść dopełniają materiały archiwalne.

Zobacz więcej —> ipn.gov.pl: „Zapora. Nigdy się nie poddam”. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w TVP3 – 1 marca 2023


Żołnierze podziemia niepodległościowego 1944–1956, zwanego też poakowskim (drugą konspiracją), mieli jasno sprecyzowany cel: odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Plan ten nie zmienił się od 1939 r., gdy jej przywrócenie stało się głównym hasłem manifestu Polskiego Państwa Podziemnego (…) Ponieważ żołnierze partyzantki niepodległościowej nawiązywali do wcześniejszych tradycji Polski Podziemnej nie tylko ideowo, lecz także organizacyjnie, powojenny ruch oporu na ogół uznaje się za bezpośrednią kontynuację sześcioletniego wysiłku na rzecz odzyskania pełnej wolności.

(…) Łącznie w latach 1944–1956 w podziemiu niepodległościowym w różny sposób działało od 120 do 180 tys. ludzi. Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich, których granice wytyczyła w Jałcie tzw. Wielka Trójka, w regularnych oddziałach leśnych służyło nawet 17 tys. żołnierzy. Przyjmuje się, że w połowie tego roku funkcjonowało ponad 340 oddziałów zbrojnych różnej wielkości

Przeczytaj analizę —> ipn.gov.pl: Waldemar Kowalski: Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.


Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2018 Kancelaria Prezydenta RP zaprezentowała film zrealizowany z udziałem ochotników pt. Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Warto obejrzeć!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko! Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP prezentuje film zrealizowany z udziałem ochotników. Tacy jesteśmy, pamiętamy. Chwała Bohaterom!#ŻołnierzeWyklęci#DumniZPolski 🇵🇱

Opublikowany przez PL1918 Środa, 28 lutego 2018


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja