Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Koncert “Wsłuchiwać się w Papieża” ...

Koncert “Wsłuchiwać się w Papieża” – Niedziela, 2 czerwca 2019, na placu Piłsudskiego w Warszawie

W niedzielę 2 czerwca 2019 r. o godz. 20.30 na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczął się koncert “Wsłuchiwać się w Papieża” z okazji 40. rocznicy pierwszej Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski. Koncert transmitowany był w TVP 1, Super Polsacie, Polsacie Rodzina, TV Trwam oraz w Radiowej Jedynce, Radiu Wnet, Radiu Plus, a także (wraz z audiodeskrypcją) na stronie niepodlegla.gov.pl.

koncert Wsłuchiwać się w Papieża

🕊 Równo 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski. Czy wiecie, że w spotkaniach z papieżem wzięło udział 4,5 miliona Polaków? Przeżyjmy na nowo te emocje podczas Wsłuchiwać się w Papieża – bezpłatny koncert!Nie możecie być tego dnia w Warszawie? Nic straconego! Koncert będzie transmitowany w stacjach radiowych i telewizyjnych.Współczesne interpretacje utworów związanych z tym czasem wykonają: Dawid Kwiatkowski,Kamil Bednarek,Stanisława Celińska,Ryszard Rynkowski,Krzysztof Cugowski,Natalia Kukulska,Halina Mlynkova,Barbara Kurdej-Szatan,Rafał Szatan,Agnieszka Musiał,Agnieszka Cudzich, Bogusia Kudasik,Andrzej Lampert,O.L.A Gintrowska,Dariusz Łapiński,Adam Baldych Music,GOLEC UORKIESTRA,Zakopower – Official,Warszawska Orkiestra Sentymentalna,newlifem,Warsaw Boys Choir,Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polski Chór Kameralny,Chór Młodzieżowy „Jednego serca Jednego Ducha”,„Servi Domini Cantores” – o.Tomasz Jarosz,o. Rafał Kobyliński,Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego RZAWPMecenasami wydarzenia są Grupa LOTOS i Grupa PZU.Partnerem koncertu jest Fundacja PZU.

Opublikowany przez Niepodległa Piątek, 31 maja 2019

 

W trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odwiedził Warszawę (2 czerwca), Gniezno (3 czerwca), Częstochowę (4-6 czerwca). Od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie Cystersów w Mogile oraz na krakowskich błoniach. W spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło około 10 milionów Polaków. 

Aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w koncercie przygotowaliśmy specjalny ⇒ Śpiewnik „Wsłuchiwać się w Papieża” – informują organizator koncertu, Biuro Programu „Niepodległa”.

Wydarzenie —> na Facebooku

Koncert prowadzili Małgorzata Kożuchowska oraz Maciej Musiał.

Koncert podzielony był na 11 części – każda z nich oprócz wstępu i zakończenia opierała się o przesłanie papieża Jana Pawła II z jednego z 9 miejsc, które odwiedził podczas pielgrzymki 1979 roku. Widowisko rozpoczęło bicie dzwonów kościelnych z wież kościelnych w pobliżu placu Piłsudskiego. Narratorem koncertu był sam Ojciec Święty – centralnym punktem sceny był telebim, pokazujący archiwalne nagrania kazań Jana Pawła II z 1979 roku.

Każda z części koncertu zawierała najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i samego Jana Pawła II, oraz te, o których papież chciał nam specjalnie opowiedzieć, jak na przykład „Bogurodzica”.

W programie koncertu znalazły się najstarsze pieśni religijne i patriotyczne piosenki. Zabrzmiały też pieśni ludowe towarzyszące naszej religijności, utwory wykonane przez Braci Golec i dzieci z ich Fundacji, czy zespół Zakopower, pokazujące barwną ludową tradycję. W widowisku usłyszeliśmy również spektakularnie wykonane pieśni religijne takie jak „Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony”, duet – Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski. Były też piosenki – świadectwa, które pokazują zmagania współczesnego człowieka z Bogiem, zaśpiewane przez artystów młodszego pokolenia – Kamila Bednarka, Dawida Kwiatkowskiego czy Natalię Kukulską. Sam Papież był współwykonawcą niektórych pieśni, które zabrzmiały na placu Piłsudskiego.

Ciekawym i bardzo ważnym elementem koncertu było pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie „Inwokacji” Adama Mickiewicza – w interpretacji  Stanisławy Celińskiej wraz z pianistą Patrykiem Sikorą. Do tego właśnie fragmentu „Pana Tadeusza” odwoływał się Jan Paweł II w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze.

Twórcy widowiska przygotowali wyjątkową scenografię, która miała formę witrażowo-multimedialną. Zobaczyliśmy odzwierciedlenie 9 dni, które Jan Paweł II spędził z Polakami na pierwszej pielgrzymce. W formie witraży pokazane zostanły obrazy – symbole nauczania w każdym z miejsc, gdzie Jan Paweł II przemawiał, takie jak jasnogórski wizerunek Czarnej Madonny, obraz Ducha Świętego, sylwetki św. Wojciecha i św. Maksymiliana Marii Kolbego, i wiele innych, które odgrywały ważną rolę w nauczaniu Ojca Świętego.

fot. niepodlegla.gov.pl

W koncercie “Wsłuchiwać się w Papieża” wystąpili:

Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska, Halina Mlynkova, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Agnieszka Musiał, Agnieszka Cudzich, Bogusia Kudasik, Andrzej Lampert, Aleksandra Gintrowska, Dariusz Łapiński, Adam Bałdych oraz zespoły: Golec uOrkiestra, Zakopower, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a także New Life’m, Warszawski Chór Chłopięcy, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polski Chór Kameralny, Chór młodzieżowy Jednego Serca, Jednego Ducha, „Servi Domini Cantores” – ks. Zdzisław Madej, ojciec Rafał Kobyliński, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Zobacz więcej —> niepodlegla.gov.pl: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – wyjątkowy koncert w Warszawie