Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Finał akcji Caritas “Tornister Pełen Uśmiech...

Finał akcji Caritas “Tornister Pełen Uśmiechów” 2019 – 25 sierpnia 2019 w Giedlarowej

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na stadionie sportowym w Giedlarowej (gmina Leżajsk) odbędzie się uroczysty finał ogólnopolskiej akcji Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów 2019. Program wydarzenia został pomyślany jako dzień radości dla dzieci i ich rodzin. Po raz pierwszy plan finału akcji obejmuje integrację międzypokoleniową, Bal Pokoleń, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnej wagi.

W roku 2019 Caritas w Polsce zorganizowała już 11. edycję tego programu, poświęconego wsparciu dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Podczas finału w Giedlarowej będą prezentowane liczne inicjatywy poświęcone wsparciu edukacyjnemu dla najmłodszych.


Akcja finansowana jest z ogólnopolskiej zbiórki SMS-ów charytatywnych o treści TORNISTER wysyłanych pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) oraz wpłat indywidualnych na konto Caritas – Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 lub Alior Bank 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526


Finał akcji z udziałem gości i władz Gminy Leżajsk rozpocznie się o godz. 11 uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka, po której zostaną przekazane wyprawki szkolne dla ok. 1000 dzieci, w tym 200 dzieci polskich ze Wschodu. Wyprawki przygotują ambasadorzy akcji, m.in. Para Prezydencka, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Program imprezy przewiduje liczne atrakcje dla całych rodzin m.in. pokaz musztry ułańskiej na koniach, występy wokalne i taneczne oraz rywalizacje na torze przeszkód. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, a także obejrzeć pokazy służb mundurowych, czy sprzętu strażackiego, jak również nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Będzie też można spróbować smakołyków ze stoisk kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Leżajsk.

Punktem kulminacyjnym finału będzie międzypokoleniowa zabawa taneczna z wyborem króla i królowej balu, która stanowić będzie wyjątkową okazję do zacieśnienia więzi pomiędzy osobami starszymi a juniorami z tego regionu.

Wydarzenie będzie transmitowane przez Telewizję Polską. Planowane są wejścia na żywo na antenie TVP 1 w ramach programu Między Ziemią a Niebem oraz po jego zakończeniu.

Program XI finału ogólnopolskiej akcji Caritas “Tornister Pełen Uśmiechów”

11.00 Msza Święta na stadionie sportowym w Giedlarowej

12.15-12.30 Gra Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, wjeżdżają ułani na koniach (pokaz musztry na koniach)

12.35-12.50 Oficjalne powitanie gości, ewentualne przemówienia

12.50 – 13.15 Występ dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Giedlarowej (pokaz musztry/tor przeszkód)

13.15 -13.30 Występ wokalny Zespołu „Canta Rhei” z Chałupek Dębniańskich (laureaci Międzydiecezjalnego Konkursu Pieśni Religijnej w Księżomierzu)

13.30-13.45 Występ Mistrzów Polski w tańcu boogie woogie z Zespołu „Maraton Boogie” z Giedlarowej

13.45-14.45 Wręczenie dzieciom plecaków

14.45-15.00 Występ solistek z Zespołu Szkół w Giedlarowej

15.00-15.30 Występ Seniorów z Centrum Integracji Społecznej w Przychojcu

15.30-16.30 Interaktywny spektakl teatru z Krakowa (zaangażowanie publiczności w przedstawienie)

16.30 Rozpoczęcie Balu Pokoleń 0 wybieranie Króla i Królowej balu

16.45-18.00 Wspólna zabawa dzieci i seniorów wraz z wodzirejami.

Wydarzenia towarzyszące:

– pokazy wozów i sprzętu strażackiego,
– pokaz udzielania pierwszej pomocy,
– pokazy służb mundurowych (Policja, Straż Ochrony Kolei) oraz pokazy służb medycznych,
– stoiska kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Leżajsk,
– kino sferyczne,
– zjeżdżalnie, trampoliny, itp.
– warsztaty pokoleniowe (plastyczne, rękodzielnicze),
– malowanie twarzy, zabawy animacyjne z chustą klanzy.

Głównym celem kampanii Tornister Pełen Uśmiechów jest zwrócenie uwagi na problemy edukacyjne uczniów z ubogich rodzin oraz wsparcie ich edukacji. Wyprawki szkolne dla dzieci potrzebujących kompletowane są przez okres wakacji w całej Polsce za pośrednictwem diecezjalnych Caritas. Od początku akcji Caritas przekazała dzieciom z ubogich rodzin ponad 170 tysięcy wyprawek.

Akcja ma zwiększyć szanse edukacyjne uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla dzieci w Polsce. Od dwóch lat akcja skierowana jest również do dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie (Litwa, Białoruś, Ukraina). W parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb.

Ponadto do specjalnych koszy wystawionych w parafiach można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowanych przez wolontariuszy Caritas.

Info za —> Caritas Polska / episkopat.pl: 25 sierpnia: Finał akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów” oraz akcje.caritas.pl/tornister


W Akcję Tornister Pełen Uśmiechów jak co roku włączyła się Para Prezydencka.

„Chcemy, aby pierwszego września każde dziecko w Polsce miało wszystko, czego potrzebuje do nauki” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

„Mamy nadzieję, że wyprawki szkolne sprawią dzieciom radość i pomogą im spełniać marzenia” – dodała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Wideo —> Prezydent.pl: Para Prezydencka włączyła się w akcję „Tornister pełen uśmiechów”