Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Cisi Pracownicy Krzyża z jubileuszową pielgrzymką ...

Cisi Pracownicy Krzyża z jubileuszową pielgrzymką na Jasnej Górze

Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia świętuje 30-lecie istnienia w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 maja członkowie Stowarzyszenia z całej Polski przybyli z pielgrzymką na Jasną Górę.

To nie jedyny powód modlitwy w częstochowskim sanktuarium. Okazją jest również 300. Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 70. rocznica istnienia Stowarzyszenia na świecie i 100. rocznica Objawień Fatimskich, które są fundamentem charyzmatu bł. ks. Luigiego Novarese, założyciela Apostolatu.

Dzień pielgrzymki, 17 maja, nie był przypadkowy. To dzień cudownego uzdrowienia bł. ks. Luigiego Novarese. Również w tym dniu w 1947 r. została powołana do istnienia wspólnota Apostolatu Centrum Ochotników Cierpienia. Za rozwój tego Apostolatu w Polsce odpowiada przede wszystkim wspólnota Cichych Pracowników Krzyża, której dom „Uzdrowienie Chorych” znajduje się w Głogowie.

„Bł. ks. Luigi Novarese wraz z założycielką w 1982 r. byli na Jasnej Górze, modlili się w tych trudnych czasach, żeby to dzieło mogło zaistnieć w krajach wtedy jeszcze pod wpływem systemu komunistycznego. I dzisiaj myślę, że na pewno cieszy się w Niebie, kiedy widzi przedstawicieli tego ruchu – mówi ks. Janusz Malski, moderator generalny Cichych Ochotników Cierpienia – Inspiracją bł. Novarese było to, żeby z chorych uczynić podmioty aktywnej działalności życia w Kościele. To było innowatorskie spojrzenie, bo przecież Kościół zawsze troszczył się o chorych, o ubogich widząc w nich Chrystusa cierpiącego, a tutaj chodziło o to, aby oni mogli być w Kościele aktywnie włączeni nie tylko poprzez ofiarowanie swojego cierpienia, poprzez modlitwę, ale także aby byli apostołami, aby czuli się misjonarzami wobec innych chorych. W nasze statuty mamy wpisane, że odpowiadamy na przesłania z Fatimy i Lourdes, dla nas to są fundamenty”.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Stefana Regmunta, przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Czytaj całość / posłuchaj wypowiedzi w serwisie Biura Prasowego Jasnej Góry —> Ochotnicy cierpienia z jubileuszową modlitwą

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

fot. M.Mazur/episkopat.pl

Pierwsze Centrum Ochotników Cierpienia powstało w Rzymie w 1947 roku. Jego założycielem był Sługa Boży ks. prałat Luigi Novarese (1914-1984). Celem centrum było rozwijanie apostolatu osób cierpiących poprzez dowartościowanie ich roli w Kościele i społeczeństwie. Do realizacji tego celu włączone zostały osoby chore i zdrowe. Dnia 11 maja 2013 r. w Rzymie odbyła się beatyfikacja ks. Novarese.

Apostolska działalność świecka w ruchu Ochotników Cierpienia oparta jest na oddaniu się Najświętszej Maryi Pannie i jest też odpowiedzią na prośbę Maryi z Lourdes i Fatimy, która wzywa do modlitwy, nawrócenia i pokuty.

Odwiedź serwis internetowy —> www.cisi.pl