Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce od niedzieli ...

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce od niedzieli 16 grudnia 2018

„Światło, które łączy” pod takim hasłem będzie przebiegać tegoroczna edycja akcji „Betlejemskie Światło Pokoju”. W niedzielę 16 grudnia 2018 r. polscy harcerze odbiorą je po słowackiej stronie Tatr.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest na świecach tego dzieła. Betlejemskie Światło Pokoju i świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.

28 listopada br. w Betlejem odbyła się ceremonia „Pokój i światło”. Zgodnie z tradycją austriacki skaut (idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez Austriaków) zapalił Betlejemskie Światło od lampy oliwnej wiszącej w Grocie Narodzenia nad srebrną gwiazdą symbolizującą miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa. Światło przekazane zostało następnie skautom palestyńskim i w specjalnym lampionie przewiezione samolotem do Austrii.

15 grudnia w Linzu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpiła tradycyjna uroczystość rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju. 11-letni harcerz Niklas Lehner, który w tym roku zapalił światło w Betlejem przekazał światełko delegacjom harcerzy z różnych krajów, również harcerzom polskim ze Śląska. 19 grudnia Niklas poleci do Brukseli, gdzie wręczy betlejemskie światło przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jean-Claude-Junckerowi.

W weekend 14-15 grudnia ponad 3400 harcerek i harcerzy ZHP spotka się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła. Zgodnie z tradycją polscy harcerze otrzymują je od harcerzy słowackich. Ceremonia przekazywania światła odbywa się raz w Polsce, raz na Słowacji. W tym roku będzie mieć miejsce 16 grudnia podczas uroczystej Mszy św. o godz. 9.00 w słowackiej miejscowości Svit.

Jeszcze w niedzielę 16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Krakowa, Warszawy i na Jasną Górę. We wtorek 18 grudnia światło z Betlejem zostanie przekazane Prezydentowi, co będzie kulminacyjnym punktem przekazywania światła w urzędach państwowych w Warszawie.

Zobacz —> Mapę Światła 2018

Dziś w siedzibie Katolicka Agencja Informacyjna / KAI, która jest partnerem medialnym tegorocznego BŚP, odbyła się…

Opublikowany przez Betlejemskie Światło Pokoju Czwartek, 13 grudnia 2018

 

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”.

Info za —> ZHP/KAI/BP KEP: 16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski

www.swiatlo.zhp.pl

Opublikowany przez Betlejemskie Światło Pokoju Środa, 7 listopada 2018