Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła &...

Będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła – Abp Stanisław Gądecki o Europejskim Kontynentalnym Zgromadzeniu Synodalnym w Pradze – 6 lutego 2023

– W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział 6 lutego 2023 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Zobacz też —> episkopat.pl: W Pradze odbywa się Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego 2023 od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że dyskursy podejmowane w pierwszym dniu zgromadzenia, miały charakter metodologiczny. „Poruszały kwestie tego, co powinniśmy mówić, w jaki sposób postępować, żeby się w tym wszystkim nie pogubić. Prelegenci, jak kard. Mario Grech, abp Gintaras Grušas czy abp Jan Graubner mówili w swoich przemówieniach o tym, co powinno nami kierować w praktyce, tak aby przechodzić od rozeznania sytuacji do głębszych przemyśleń, aż do próby zauważenia, czy to wszystko pochodzi od Ducha Świętego czy od ducha tego świata” – powiedział abp Gądecki.

Info na podstawie —> CCEE / BP KEP: Przewodniczący Episkopatu: Będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

Fot. BP KEP

Oficjalna strona zgromadzenia to ⇒ prague.synod2023.org

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, zachęca do modlitwy w intencji Zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Zobacz więcej —> 5-12 lutego 2023 – Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne w Pradze – Apel o modlitwę


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja