Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na uroczystości ku...

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie, 12 maja 2019

– Wszystkich Was zapraszam na uroczystość poświęconą św. Stanisławowi. Niech nasza obecność będzie przejawem wiary, wielkiej miłości do Kościoła i Ojczyzny, a także okazją, by te wielkie sprawy, zarówno Kościoła, jak i Ojczyzny, przedstawić Panu Bogu za przyczyną św. Stanisława – mówi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w specjalnym zaproszeniu opublikowanym na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej. Abp Jędraszewski skierował również list do diecezjan z zaproszeniem do udziału w uroczystościach.

Zobacz więcej / wideo —> Archidiecezja Krakowska: Konferencja prasowa dotycząca przebiegu uroczystości ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika

12 maja 2019 r. w niedzielę o godzinie 8.30 z królewskiej Katedry na Wawelu do Bazyliki ojców Paulinów na Skałce w Krakowie, wyruszy tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uwieńczy ją uroczysta Eucharystia z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce, Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych. Mszy świętej na Skałce będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Ze względu na remonty w Krakowie, procesja wyjątkowo przejdzie inną trasą niż co roku.

Publikujemy tekst listu abp. Marka Jędraszewskiego.


Ukochani Archidiecezjanie!

Zbliża się uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Przygotowujemy się do niej, przeżywając nowennę ku Jego czci, odprawianą w królewskiej katedrze na Wawelu i we wspólnotach parafialnych. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie tradycyjna procesja, która odbędzie się w niedzielę 12 maja. Procesja ta, z udziałem Episkopatu Polski, wyruszy z wawelskiego wzgórza o godz. 8.30. Mszy świętej na Skałce będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Osobę Ojca Świętego będzie reprezentował Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W tym roku z powodu remontu ulic: Stradom oraz Krakowskiej procesja przejdzie inną trasą niż zwykle. Pójdziemy ulicami: Podzamcze, Bernardyńską, bulwarami wiślanymi, Dietla, Augustiańską i Skałeczną. Trasa została uzgodniona w porozumieniu z urzędnikami Urzędu Miasta Krakowa. Przychylając się do ich sugestii, biorących pod uwagę możliwe duże utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców Krakowa, postanowiłem, że w tym roku po zakończeniu Mszy na Skałce nie będzie procesji powrotnej do katedry na Wawelu. Uroczystości ku czci św. Stanisława zakończymy przy ołtarzu Trzeciego Tysiąclecia.

Doroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy. Niech więc i w tym roku połączy nas gorąca modlitwa za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich Rodaków w kraju i poza granicami. Będziemy prosić o pomyślność dla naszej Ojczyzny przez wstawiennictwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który nazywany jest Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich Jej potrzebach.

Proszę, aby w procesji ku czci św. Stanisława były reprezentowane wszystkie wspólnoty parafialne Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Niech jak najliczniejszy udział w niej będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga. Naśladując przykład św. Stanisława, św. Jana Pawła II, a także polskich świętych i błogosławionych, żyjmy na co dzień duchem Ewangelii, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Abp Marek Jędraszewski

Metropolita Krakowski


Tekst za —> Archidiecezja Krakowska: Zaproszenie Metropolity na procesję ku czci św. Stanisława BM