Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 kwietnia 2018 – Wielkanoc grekokatolików i...

8 kwietnia 2018 – Wielkanoc grekokatolików i prawosławnych – Życzenia Przewodniczącego Episkopatu Polski

W roku 2018 grekokatolicy i prawosławni świętują Wielkanoc 8 kwietnia. Różnica wynika ze stosowania kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego. Życzenia wielkanocne skierował do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce oraz do wiernych Kościoła prawosławnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

We wszystkich Kościołach święta wypadają w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

W Polsce Kościół greckokatolicki tworzą dwie eparchie (diecezje): archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezja wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat, a biskupi Kościoła greckokatolickiego należą do Konferencji Episkopatu Polski.

Info za —> KAI/ www.cerkiew.org.pl/www.cerkiew.pl/ BP KEP: Wielkanoc grekokatolików i prawosławnych

Zobacz więcej na:

www.cerkiew.org.pl
www.cerkiew.pl


„Niech nadzieja, płynąca z pustego grobu będzie umocnieniem w wiernym kroczeniu za Jezusem – naszym Panem i Królem” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z życzeniami wielkanocnymi dla wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce przekazanym na ręce abp. Eugeniusza Popowicza. 

„Moją serdeczną myślą obejmuję licznych braci i siostry z Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną i dogodne warunki do pracy i rozwoju. Z sercem przepełnionym nadzieją i ufnością obejmuję tych wszystkich grekokatolików, którzy pozostali na Ukrainie, oczekując upragnionego pokoju i stabilizacji” – napisał Przewodniczący Episkopatu Polski.

Zobacz —> Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla grekokatolików z okazji Wielkanocy


Abp Stanisław Gądecki złożył też życzenia wielkanocne wiernym Kościoła prawosławnego. „Niech Święta Paschalne napełnią Waszą Eminencję i wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego pełnią radości, wdzięczności i nadziei” – czytamy w liście przekazanym na ręce metropolity Sawy.

Przewodniczący Episkopatu życzył, aby nieustannie orientować swoje życie „ku Chrystusowi nieznającemu zachodu”.

Zobacz —> Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla prawosławnych z okazji Wielkanocy