Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

6. rocznica śmierci Heleny Kmieć – 24 styczn...

6. rocznica śmierci Heleny Kmieć – 24 stycznia 2023

Radosna, aktywna, obdarzona wieloma talentami, zawsze otwarta na drugiego człowieka. Po prostu wyjątkowa. Tak Helenę Kmieć wspominają ci, którzy znali ją od najmłodszych lat. 24 stycznia 2023 r. mija sześć lat od jej tragicznej śmierci w boliwijskiej Cochabambie.

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: 6. rocznica śmierci śp. Heleny Kmieć

24 stycznia 2023 r. biskup pomocniczy senior Archidiecezji Krakowskiej Jan Zając będzie przewodniczył w kościele św. Barbary w Libiążu (rodzinnej parafii Heleny Kmieć) modlitwom z okazji 6. rocznicy śmierci polskiej misjonarki. O godz. 17:30 rozpocznie się krótka adoracja. O 18:00 natomiast Mszę Św., której jedną z intencji będzie modlitwa za śp. Helenę. Współorganizatorem obchodów jest Fundacja im. Heleny Kmieć.

Początek transmisji o 17:30.

(Nie) zwykła uczennica

Helena pochodziła z Libiąża i właśnie tam w 1998 roku rozpoczęła naukę w Zespole Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. To wtedy poznała ją Irena Nowak, nauczycielka języka polskiego, a także wychowawczyni dziewczyny najpierw w szkole podstawowej, a później w liceum. – Helenka była taką osobą wyjątkową. Pięknie śpiewała, przejmująco recytowała, rozwiązywała zadania matematyczne, ale dla niej najważniejszy był drugi człowiek. Dla niej najważniejsze było to, że jest z innymi. Była bardzo lubiana wśród rówieśników – wspomina pani Irena, podkreślając, że jej wychowanka zawsze miała czas dla drugiego człowieka.

Na tę cechę misjonarki zwraca uwagę również dyrektor szkoły, Aneta Szewczyk. – Nigdy nie stawiała siebie na pierwszym miejscu. To rzadka umiejętność ludzi, którzy potrafią czynić dobro dla innych, jednocześnie nie stawiając siebie na pierwszym miejscu – zauważa.

Helenka była osobą, obok której ciężko było przejść obojętnie. Zarażała młodzieńczym entuzjazmem i oczarowywała swoimi talentami. – Zwróciłam na nią uwagę od razu w pierwszej klasie. Zawsze radosna, wesoła… Zawsze będę kojarzyć ją z tańcem i śpiewem – tłumaczy Krystyna Majcher, nauczycielka języka angielskiego, która także miała okazję poznać dziewczynę w szkole KSW w Libiążu. To ona pomagała Helenie w rozwijaniu muzycznych pasji.

Bp Jan Zając, brat dziadka Helenki Kmieć, także wspomina ją jako osobę niezwykle radosną i pogodną, a przy tym także wymagającą. – Od pierwszego spotkania, zwłaszcza wtedy, gdy wracała z pierwszych podróży, widziałem, że w tym człowieku, w tej dziewczynie coś jest, że ona potrafi całą siebie oddać Panu Bogu – mówi biskup pomocniczy senior Archidiecezji Krakowskiej.

Bliskość

Wiadomość o tragicznej śmierci Heleny w ochronce dla dzieci w boliwijskiej Cochabambie dla wszystkich była szokiem i ciosem. – Pamiętam jak w tym dniu otrzymałam informację. Myślałam, że jeżeli nie powiem tego głośno to nie będzie to prawdą. Chyba tak naprawdę nikt nie wierzył – wspomina tragiczny 24 stycznia 2017 roku Irena Nowak.

Ten dzień otworzył także oczy i pozwolił w innym świetle spojrzeć na dziewczynę jej najbliższym. – Dopiero wtedy, gdy nastąpiło to wydarzenie tragiczne w jakiś sposób stała mi się bliska. To nie oznacza, że wcześniej nie była, ale to były takie sporadyczne spotkania z okazji świąt, imienin… Zawsze była to osoba, która dała się poznać tym swoim entuzjazmem, tą swoją radością, no i tym swoim serdecznym podejściem do każdego człowieka. Ta śmierć tragiczna otworzyła mi oczy, że tyle mogła zrobić w ciągu tych kilkunastu lat, że oddała siebie Panu Bogu i ludziom – przyznaje bp Jan Zając. – Wówczas zrozumiałem jak można było otrzymać od niej natchnienie, że można, choć będąc młodym, niedoświadczonym, a jednak już w jakiś sposób dojrzałym. Myślę, że ten kontakt jest teraz głębszy, mocniejszy niż kiedyś, kiedy jako dziecko plątała się tam przy swoim wujku – dodaje.

Ciągła obecność

Sześć lat po śmierci Heleny Kmieć pamięć o niej dalej trwa. Zespół Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu podejmuje wiele inicjatyw, które mają na celu przekazanie świadectwa niezwykłej absolwentki. W pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń w Cochabambie abp Marek Jędraszewski poświęcił tablicę, która znajduje się naprzeciw głównego wejścia do szkoły. – Bardzo nam zależało, żeby osoby przychodzące widziały jej osobę. To też jest taka forma mówienia o niej, przypominania – tłumaczy Aneta Szewczyk.

Od 2017 roku organizowany jest Konkurs Poezji Religijnej imienia Heleny, a na wiosnę planowana jest pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Religijnej „Bogu Dźwięki”, któremu także patronować będzie misjonarka. Oprócz tego na stronie internetowej szkoły KSW w Libiążu dostępne są scenariusze lekcji wychowawczych, które pokazują jej osobę uczniom. – To jest taki cykl ośmiu lekcji, które nauczyciele mogą wykorzystać w klasach siódmych, ósmych – mówi pani Szewczyk. – Mamy nadzieję, że to wszystko sprawi, że będzie rozpoznawalna szerszej grupie osób – dodaje dyrektor szkoły przy ul. Heleny Kmieć w Libiążu.

Także bp Jan stara się upamiętnić tę postać. Podczas każdego bierzmowania ma przy sobie krzyżyk, który należał do dziewczyny. Jego zdaniem ten niezwykły symbol pokazuje młodym ludziom, których spotyka, że Helenka także była młoda i pełna radości tak samo jak oni. – Czy to przynosi owoc? Myślę, że tak, bo młodzi, zwłaszcza wtedy, mają takie plany i dlatego też nie ustępuję i za każdym razem ten krzyżyk mi pomaga. Taka jest łączność między młodymi a Helenką, która, jestem przekonany, że wspiera ich i coś tam się na pewno dzieje w sercach i umysłach tych ludzi. Warto pięknie żyć, ażeby zostawić ślady, które zostawiła Helenka i którymi trzeba iść, żeby dojść do chwały Nieba, tak jak to się stało z Helenką – wyznaje wzruszony bp Zając.

W grudniu 2022 r. rozpoczęła się faza przygotowawcza procesu beatyfikacyjnego, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pism, pamiętników, listów, wiadomości, itp., które były jej autorstwa. Na tym etapie zbierane są także wszystkie świadectwa, dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.

Zobacz też —> Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną

Obejrzyj: Warto pięknie żyć – 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć:

***

Helena Kmieć pochodziła z Libiąża. Angażowała się w wiele dzieł m.in. w duszpasterstwo akademickie, pomagała w nauce dzieciom w świetlicy Caritas oraz działała w Katolickim Związku Akademickim w Gliwicach. W 2002 r. dołączyła do Wolontariatu Misyjnego „Salvator” działającego przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów w Trzebini. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie, w środkowej Boliwii. 24 stycznia, przebywając w ochronce dla dzieci, podczas napadu została śmiertelnie ugodzona nożem przez napastnika.

Info i wideo na podstawie —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: 6. rocznica śmierci Helenki Kmieć

Fot. Parafia św. Barbary w Libiążu


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja