Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

5. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła – 27 ...

5. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła – 27 kwietnia 2019

27 kwietnia 2019 r. obchodzimy 5. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II przez papieża Franciszka. W roku 2014 była to Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym dniu przypadają również 80. urodziny kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II.

Kanonizacja papieża Jana Pawła II miała miejsce w 2014 r. wraz z kanonizacją papieża Jana XXIII. Uroczystej Mszy Świętej kanonizacyjnej obu papieży na Placu Św. Piotra przewodniczył papież Franciszek, a koncelebrowało ją ok. 150 kardynałów i 700 biskupów z całego świata, w tym emerytowany papież Benedykt XVI. Uroczystości zgromadziły w Watykanie 800.000 wiernych.

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Kanonizacja Jana Pawła II: Obrzęd kanonizacji

Posłuchaj komentarza rzecznika Episkopat Polski:

Przed Mszą św. wierni zebrani na Placu św. Piotra odmówili po włosku Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Poszczególne części Koronki przeplatane były fragmentami homilii bł. Jana Pawła II z kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, z których pierwszy odczytano po polsku, a także dwóch przemówień bł. Jana XXIII o miłosierdziu Bożym.

– Na część i chwałę Przenajświętszej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i umocnienia chrześcijańskiego życia, mocą władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także naszą mocą, po długim i dojrzałym namyśle, po licznym modlitwach,  a także za radą wielu naszych braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych: Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich do katalogu świętych, postanawiając równocześnie, aby w całym  w Kościele pośród Wszystkich Świętych odbierali należną część – ogłosił Ojciec Św. Franciszek.

Papież Franciszek powiedział tego dnia w homilii między innymi:

“Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków. Nie zapominajmy, że to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija. Zwołując Sobór, Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu.

W tej posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera.”

Zobacz więcej —> Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXII – Homilia papieża Franciszka

Święty Jan Paweł II był papieżem rodziny, podkreślał, że rodzina stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości. Przez cały pontyfikat stanowczo wzywał do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Uznawał to za podstawowe prawo człowieka wynikające z prawa naturalnego – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 4. rocznicę kanonizacji.

Czytaj całość —> 4. rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II – Komentarz Rzecznika Episkopatu Polski


Obejrzyj: Floribeth Mora Diaz – zawdzięcza uzdrowienie Janowi Pawłowi II

Wideo —> TVP VOD (2014): Floribeth Mora Diaz – zawdzięcza uzdrowienie Janowi Pawłowi II


W tym dniu, 27 kwietnia, przypadają również 80. urodziny kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II. Z tej okazji kard. Dziwisz powraca do wspomnień związanych z papieżem Wojtyłą.

Zobacz też —> 80. urodziny kard. Stanisława Dziwisza – 27 kwietnia 2019 – Sursum corda

W czasie studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie ks. prof. Karol Wojtyła był wykładowcą kleryka Dziwisza. „Co nas w nim uderzało? Taki ludzki, przyjacielski stosunek profesora do kleryków. W czasie przerwy szedł do kaplicy i tam się modlił. Patrzyliśmy z daleka i nie chcieliśmy mu przeszkadzać. Po przerwie przychodził i mieliśmy wrażenie, że z kimś rozmawiał.  On rozmawiał z samym Bogiem.  Widzieliśmy wtedy, że ten człowiek był zanurzony w Bogu” – wspomina kard. Dziwisz.

W 1966 r. ks. Dziwisz został kapelanem i sekretarzem abp. Wojtyły, metropolity krakowskiego. Wspomina sytuację, kiedy abp Wojtyła zaprosił go wieczorem do kurii na rozmowę. „Powiedział: +Przyjdziesz tu do mnie, będziesz kontynuował swoje studia i będziesz mi pomagał+. Zapytałem: +Od kiedy+. On odpowiedział: +Od dziś+. Powiedziałem: +Przyjdę jutro+. I to jutro trwało przez trzydzieści dziewięć lat” – mówi kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz był sekretarzem abp. Wojtyły a potem papieża Jana Pawła II w sumie przez prawie 40 lat. „Nazywają mnie często przyjacielem Jana Pawła II. Nigdy nie mogę używać tego słowa (…) starałem się mu służyć jako syn, bo on dla nas był ojcem. On stworzył rodzinę, w której wszyscy się dobrze czuli i kochali go jako ojca” – podkreśla kard. Dziwisz.

Za —> episkopat.pl: 5. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II i 80. urodziny kard. Dziwisza