W poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r. już po raz 17. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w 74. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Główne uroczystości, jak co roku mają miejsce w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. koncelebrowanej o godz. 12.00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Poniedziałek, 29 kwietnia 2019
– 20 proc. księży diecezjalnych zostało zamordowanych podczas II wojny światowej, czyli co piąty kapłan diecezjalny stracił życie w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Zobacz więcej —> Rzecznik Episkopatu: 20% księży zamordowano podczas II wojny światowej
20 proc. księży diecezjalnych zostało zamordowanych podczas II wojny światowej, czyli co piąty kapłan diecezjalny stracił życie w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów – przypomina rzecznik Episkopatu w #DzieńMęczeństwaDuchowieństwaPolskiego.https://t.co/MAvFyXzW68 pic.twitter.com/cfFN49ysjU
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 29, 2019
Ustanowiony przez Episkopat Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku.
Kulminacyjnym punktem tegorocznych uroczystości była Msza św. w kaliskiej bazylice św. Józefa, której w poniedziałek 29 kwietnia o godz. 1200 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W wigilię tego wydarzenia o godz. 19.00 w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności została odprawiona Msza św. i miało miejsce przejście pod pomnik Jana Pawła II.
Homilia Abp. Grzegorza Rysia – Dzień Świętości Życia Kapłańskiego i Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego:https://t.co/xDnS2pzVoC
— Dom Józefa (@DOMJOZEFAtv) April 29, 2019
Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r. Obecnie pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego są wyrazem pamięci o tych, którzy byli uwięzieni.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.
"Stanowią dla nas wzór do naśladowania, z ich krwi winniśmy czerpać moce do codziennej ofiary, jaką mamy składać Bogu z naszego życia. Są dla nas przykładem, byśmy odważnie dawali świadectwo wierności Krzyżowi" #JanPawełII 07/06/99#DzieńMęczeństwaDuchowieństwaPolskiego pic.twitter.com/kw5P0JVN4G
— Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (@MT5_14) April 29, 2019
Info za —> BP KEP: 29 IV – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej
Abp Kazimierz Majdański o wyzwoleniu obozu w Dachau: