Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w niedzi...

3. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w niedzielę 5 maja 2019 rozpoczął 11. Tydzień Biblijny

Pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12), w niedzielę 5 maja 2019 r. obchodzimy w Kościele w Polsce 3. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, inaugurujący XI Tydzień Biblijny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. W tym roku przedmiotem lektury jest Ewangelia według św. Jana.

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Chrystus ma słowa życia wiecznego. Niedziela Biblijna w Łagiewnikach

Wydarzenie nawiązuje również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Niedzielnym obchodom towarzyszyły dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy Świętej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystię odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zobacz relację z Jasnej Góry —> Czytanie Pisma Świętego na Jasnej Górze

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godzinie 7.00 na początku Mszy św. transmitowanej przez TVP1, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, teksty Pisma Świętego czytali: Beata Szydło, wiceprezes rady Ministrów, prof. Ryszard Antoni Legutko, europoseł, prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, i aktor Jerzy Trela. Wszyscy uczestniczący w tej Eucharystii otrzymali wybrane teksty Pisma Świętego.

– Bóg przemawia codziennie do człowieka. Przemawia do nas w głębi naszego serca. Przemawia do nas przez wydarzenia w świecie. Przemawia do nas przez ludzi, których spotykamy na naszych drogach. Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos – mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną.

Zobacz więcej / wideo —> Archidiecezja Krakowska: Chrystus ma słowa życia wiecznego. Niedziela Biblijna w Łagiewnikach

3. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego – Niedziela Biblijna rozpoczyna XI Tydzień Biblijny (5-11 maja). Z tej okazji przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina. Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Więcej informacji i materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego —> www.biblista.pl.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar.

Info za —> KAI / BP KEP: 5 maja: III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego | Faustyna.pl: Narodowe Czytanie Pisma Świętego w Łagiewnikach

Zobacz też —> ekai.pl: XI Tydzień Biblijny

Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II:

“XI Tydzień Biblijny ma pomóc wiernym w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym. Chodzi tutaj o wskazanie na święte księgi jako na źródło wiary chrześcijańskiej i naszej kultury europejskiej. Nasza inicjatywa jest swego rodzaju zachętą, by wierni w parafiach tworzyli kręgi biblijne, by regularnie spotykali się na lectio divina i by żyli Słowem Bożym w swojej codzienności.

Wspólne czytanie buduje międzyludzkie więzi, a to również jest jednym z celów jaki nam przyświeca. Polski Naród potrzebuje zbliżenia do Boga, On tego pragnie, a wspólnotowe pochylenie się nad świętym tekstem będzie nam w tym bardzo pomocne. Skupienie się na Piśmie Świętym jest jednym ze sposobów adoracji żywego Boga. W Biblii poznajemy objawiającego się nam Boga, w nim odczytujemy Jego wolę. Ono nie jest wyłącznie zapisem historycznych wydarzeń, ale wciąż aktualną nauką dla nas współczesnych …”

Czytaj więcej —> biblista.pl: XI Tydzień Biblijny i Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego


– Księża Biskupi proszą o czytanie Pisma Świętego, bo jest to słowo Boże, w którym znajdujemy odpowiedzi na wiele naszych pytań i dylematów – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, z okazji obchodzonego w niedzielę 5 maja III Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego i rozpoczynającego się XI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.

Czytaj więcej —> episkopat.pl: Rzecznik Episkopatu: biskupi proszą o czytanie Pisma Świętego