Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3 maja 2022 na Jasnej Górze – Obchody uroczy...

3 maja 2022 na Jasnej Górze – Obchody uroczystości NMP Królowej Polski i ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

“Maryja jest polskim charyzmatem i to na Niej trzeba budować przyszłość Ojczyzny” mówił bł. Prymas Wyszyński. 2 i 3 maja 2022 r. na Jasnej Górze, w uroczystość NMP Królowej Polski, odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę tego wielkiego pasterza Kościoła i Polaka.

Wideo↑ —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Uroczystość NMP Królowej Polski – uroczysta suma odpustowa na błoniach (03.05.2022,11:00 Jasna Góra)

W programie m.in. monodram, koncert pieśni maryjnych, Akatyst ku czci NMP. Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. na jasnogórskim Szczycie, 3 maja o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. 

Zobacz więcej —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa (program)


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję albo wspieraj innych modlitwą lub postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Papie Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 r. zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu, razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Zobacz więcej o uroczystości na —> brewiarz.pl

3 maja 2022 r. mija 56 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania. To zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania.

Zobacz kanał na YouTube —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów


Program uroczystości na Jasnej Górze w dniach 2-3 maja 2022 roku

2 maja 2022 – poniedziałek

16.30 – „Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa” monodram w reżyserii Jarosława Tochowicza; w roli Prymasa – Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego z Krakowa. Wstęp wolny /Sala Papieska/⇒ Relacja

18.00 – Koncert Maryjny – Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski Pueri Claromontani /Bazylika/ ⇒ Transmisja

18.30 – Procesja Maryjna połączona z Nabożeństwem Majowym /Wały/

21.00 – Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ⇒ Tekst rozważania

21.30 – Nocne czuwanie – Bractwo NMP Królowej Korony Polski /Kaplica Matki Bożej/

3 maja 2022 – wtorek

10.00 – Modlitwa dziękczynna za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej z prośbą o pokój w Ukrainie – Akatyst ku czci NMP – chór z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z Poznania – Kiekrza /Szczyt/

10.00 – W Sali Rycerskiej prezentacja nowego znaczka Poczty Polskiej „Matka Boża Jasnogórska Królowa Polski”. Relacja

11.00 – Msza św. odpustowa z homilią abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP /Szczyt/ W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego ⇒ Relacja i homilia

18.30 – Procesja Maryjna połączona z Nabożeństwem Majowym /Wały/

19.00 – Msza św. dla miasta Częstochowy z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego  Relacja

21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja /Kaplica Matki Bożej/ Relacja

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Jasnej Góry / BP KEP: 3 maja: Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze oraz jasnagora.com: Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa (program)

Transmisja Apelu Jasnogórskiego, 3 maja 2022 – godz. 21.00:


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja