PODZIEL SIĘ

23 stycznia – 4. rocznica śmierci prymasa Jó...

23 stycznia – 4. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa

Cztery lata temu, 23 stycznia 2013 roku zmarł kard. Józef Glemp, metropolita warszawski i Prymas Polski. Miał 83 lata. Kardynał Glemp należał do grona wybitnych Prymasów Polski doby współczesnej. Jako ostatni przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jedną z największych zasług kard. Glempa było przeprowadzenie Kościoła przez okres stanu wojennego – Prymas i cały Kościół zaangażował się w pomoc uwięzionym i represjonowanym. Już 17 grudnia 1981 r. abp Glemp wydał dekret powołujący Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom… Gdy w końcu lat 80. pojawiła się koncepcja “okrągłego stołu” Ksiądz Prymas poparł ją, mianując dwóch przedstawicieli Kościoła w osobach ks. Bronisława Dembowskiego i ks. Alojzego Orszulika.

Był orędownikiem integracji z rodziną narodów europejskich, ma też duże zasługi na polu pojednania polsko-niemieckiego oraz polsko-ukraińskiego.

Za jego rządów doszło także do podpisania i ratyfikacji Konkordatu oraz reformy duszpasterskiej działalności Kościoła w Polsce

W ciągu 25 lat wyświecił 1202 kapłanów, w tym w archidiecezji warszawskiej 681.  Materialnym symbolem prymasostwa kard. Glempa jest Świątynia Opatrzności Bożej. Jest ona wotum wdzięczności narodu za przyjęcie Konstytucji 3 Maja, za wolność odzyskaną w 1918 r. i wywalczoną w 1989 r., a także za pontyfikat Jana Pawła II.

Czytaj całość w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej: 4. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa – Prymasa Polski


Kapłani, zakonnice i zakonnicy, klerycy seminarium archidiecezji warszawskiej i seminarium Redemptoris Mater, poczty sztandarowe i wielu wiernych zgromadzili się na wspólnej modlitwie w archikatedrze warszawskiej w czwartą rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa. Mszy św. w intencji zmarłego Prymasa Polski przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Czytaj całość: Pamiętali o zmarłym Prymasie


Prymas Polski, abp Wojciech Polak przewodniczył w niedzielę 22 stycznia w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP Mszy św. w intencji kard. Józefa Glempa. „Serce Prymasa Polski musi być szeroko otwarte na wszystkich Polaków, i z tego serca i miłości do wszystkich Prymas będzie zdawał sprawę przed Bogiem i przed Polską” – powtórzył słowa zmarłego przed czterema laty Prymasa.

Czytaj całość —> Prymas Polski modlił się w intencji kard. Glempa