PODZIEL SIĘ

Jan Tyranowski wkrótce błogosławionym?

Jan Tyranowski wkrótce błogosławionym?

21 stycznia Ojciec Święty zaaprobował dekret o heroiczności cnót Jana Tyranowskiego, krakowskiego krawca, mistyka, a zarazem duchowego mistrza Karola Wojtyły z jego czasów studenckich. To właśnie od niego przyszły Papież nauczył się metod pracy nad sobą i miłości do modlitwy różańcowej, a także zachwytu nad wielkimi mistykami Karmelu.

Jan Tyranowski zmarł w 1947 r. w Krakowie. 50 lat później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. W 2000 r. dokumentację przekazano do Watykanu. Dzisiejsza decyzja Papieża Franciszka przybliża jego drogę do chwały ołtarzy. Do beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

Czytaj całość w serwisie Radia Watykańskiego:  Jan Tyranowski – krawiec i mistyk bliżej chwały ołtarzy


Św. Jan Paweł II o Janie Tyranowskim:

W parafii była osoba wyjątkowa: chodzi tu o Jana Tyranowskiego. Był on z zawodu urzędnikiem, chociaż wybrał pracę w zakładzie krawieckim swojego ojca. Twierdził, że bardziej my to ułatwia życie wewnętrzne. Był człowiekiem niezwykle głębokiej duchowości. Księża salezjanie, którzy w tym trudnym okresie odważyli się na prowadzenie duszpasterstwa młodzieży, powierzyli mu zadanie polegające na nawiązywaniu kontaktów z młodymi ludźmi w ramach tzw. “Żywego Różańca”. Jan Tyranowski wywiązywał się z tego zadania nie tylko w sensie organizacyjnym, ale także poprzez prawdziwą duchową formację, którą dawał związanym z nim młodym ludziom. Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury.

— Jan Paweł II, Dar i tajemnica, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005, s. 25

 

Czytaj więcej: Jan Tyranowski w bazie WIKIJP2 – internetowa encyklopedia Jana Pawła II
 *

Przeczytaj również: Agnieszka Konik-Korn, Jan Tyranowski – mistrz przyszłego Papieża

Wyjątkowym momentem choroby Jana Tyranowskiego był dzień 1 listopada 1946 r., kiedy to jego ukochany wychowanek i przyjaciel Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie i w krypcie św. Leonarda na Wawelu odprawił Mszę św. prymicyjną. Jan Tyranowski bardzo pragnął służyć przy ołtarzu podczas tej Eucharystii, jego stan jednak nie pozwalał już na wyjście ze szpitala. Ks. Szafarski wspomina, że w tym czasie Jan Tyranowski cierpiał szczególnie. Miał też się komuś zwierzyć, że poprzez te cierpienia pragnie wyprosić swojemu duchowemu synowi świętość życia i czystość serca. Historia pokazała, jak były owocne. Zmarł 15 marca 1947 r., z miłością całując krzyżyk podawany mu do ust. Umierał tak, jak żył – w jedności z Chrystusem. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. (za: Tygodnik Katolicki “Niedziela”, 6/2014 , str. 20-21)