Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (24-31 lip...

23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (24-31 lipca 2022) i “Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy”

W dniach 24-31 lipca 2022 jest obchodzony w Polsce 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, pod hasłem “Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa” wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych modlimy się za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie.

Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof  i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel.

Zobacz więcej —> MIVA Polska: Akcja św. Krzysztof

Zobacz też —> Dekalog Kierowcy – MIVA Polska


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc – powiedział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed XXIII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa…

„Kościół wierny powołaniu misyjnemu nie zapomina o tym wielkim zadaniu. Uzasadnienie działalności misyjnej Kościoła ujął Jan Paweł II w Encyklice Redemptoris missio: Na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami” – podkreślił bp Piotrowski. „Jest to wciąż aktualne zadanie” – dodał.

„Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc, jaką są środki transportu rozumiane bardzo szeroko: samochody, motocykle, łodzie, wózki inwalidzkie. Wszystko to przedstawia ogromną paletę, która służy autentycznie pomocy misjom” – zaznaczył bp Piotrowski. Dodał, że jest to wielkim cudem Bożej miłości i ludzkiej solidarności.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przypomniał, że Tydzień św. Krzysztofa jest inicjatywą MIVA Polska. „Jak co roku obchody tego Tygodnia są związane bardzo mocno z bezpieczeństwem na drodze. Oprócz tego, że w parafiach organizowane jest poświęcenie pojazdów, my kładziemy nacisk na błogosławienie kierowców. Promujemy od lat Dekalog Kierowcy, w którym ujmujemy całą etykę kierowcy” – zaznaczył ks. Kraśnicki.

Ks. Kraśnicki przypomniał, że częścią obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest Akcja misyjna 1 gr za 1 km. „Jest to zaproszenie do kierowców, aby z wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry pomóc misjonarzom w zakupie środków transportu” – podkreślił.

Dyrektor MIVA Polska przedstawił również pomoc zebraną w ramach Akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km za rok 2021: przy poświęceniu pojazdów w parafiach zostało zebranych i przekazanych do MIVA Polska 3 855 736 zł, indywidualni ofiarodawcy przekazali na konto MIVA Polska 1 405 264 zł, podczas gdy instytucje przekazały 85 407 zł.

„Chciałbym w imieniu misjonarzy podziękować za tę piękną pomoc, za którą zakupywane są pojazdy. Przez fakt pomagania innym stajemy się bardziej ludzcy” – powiedział ks. Kraśnicki.

Dyrektor MIVA Polska zaznaczył, że najczęściej misjonarze otrzymują do pracy misyjnej pojazdy, łodzie, a katechiści – rowery, silniki do łodzi, zaś niepełnosprawni – wózki inwalidzkie. W ubiegłym roku z pomocy MIVA Polska zostało zakupionych 1336 pojazdów w 35 krajach świata. W ramach tej pomocy znajdują się również m.in. ambulanse oraz wozy pociągowe. Ks. Kraśnicki wyjaśnił, że w tym roku środki finansowe potrzebne są m.in. na samochody terenowe, samochód terenowy medyczny, motocykle, ciężarówka, łódź motorowa.

S. Ewa Drozdowska CSC, misjonarka w Kamerunie, opowiedziała, jak wygląda rzeczywistość misyjna w Afryce oraz przedstawiła stan środków transportu dla misjonarzy w kontekście Kamerunu. „Nasza praca koncentruje się wokół trzech aspektów: służby zdrowia, szkolnictwa i pracy pastoralnej w parafii” – powiedziała. S. Drozdowska zaznaczyła, że środki transportu pomagają siostrom w tym, aby mogły wesprzeć swoich podopiecznych, zwłaszcza w nagłych przypadkach. „Dzięki pomocy, którą otrzymujemy od MIVA Polska – pojazdy, motory – możemy pomóc ludziom, których wspomagamy” – podkreśliła.

Insp. Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce i bieżące problemy z bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Na koniec 2021 roku mieliśmy zarejestrowanych blisko 26 mln samochodów osobowych. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków zmalała w Polsce o 38 proc. Jednak w dalszym ciągu stan bezpieczeństwa na polskich drogach jest niezadowalający. Stąd podjęto działania zmierzające do zmiany przepisów w ruchu drogowym” – podkreślił insp. Zalewski. „Przepisy, które zostały uchwalone i wprowadzone w życie, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach” – dodał.

Info za —> BP KEP: Bp Piotrowski: Dzięki MIVA Polska misjonarze otrzymują rzeczywistą pomoc

Zobacz też:

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

25 lipca: XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Obejrzyj transmisję konferencji prasowej w Warszawie:


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja