Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

18 września – Święto św. Stanisława Kostki, ...

18 września – Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży

W dniu 18 września Kościół katolicki w Polsce przeżywa święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, patrona dzieci i młodzieży.

Stanisław urodził się w Rostkowie na Mazowszu w końcu grudnia 1550 roku. Wychowany w atmosferze religijnej, odznaczał się głęboką pobożnością. Razem z bratem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Cudownie uzdrowiony z ciężkiej choroby przez Matkę Najświętszą, postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Opuścił więc potajemnie Wiedeń w roku 1567 roku i przez Dylingę udał się do Rzymu, gdzie został przyjęty do nowicjatu przez św. Franciszka Borgiasza. Zmarł w Rzymie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1568 roku w opinii świętości. Został zaliczony w poczet świętych przez papieża Benedykta XIII w roku 1726. Relikwie Świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie.

W diecezji płockiej i w Przasnyszu 18 września to uroczystość św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji i miasta.

Zobacz więcej o św. Stanisławie —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 18 września | Św. Stanisław Kostka

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 18 września 2023 roku


Św. Jan Paweł II o Świętym przy grobie św. Stanisława Kostki:


– Rodzice nie przyzwyczajali nas do przyjemności, postępowali z nami surowo. Zaprawiano nas do modlitwy i uczciwości – tak opisywał atmosferę domu rodzinnego św. Stanisława Kostki jego starszy brat Paweł podczas procesu beatyfikacyjnego. Wspominał także o wyjątkowej wrażliwości Stasia. „Gdy przy stole rodzinnym siedzieliśmy razem i coś według sposobu świeckiego było opowiedziane nieco za swobodnie, drogi braciszek miał to we zwyczaju, obróciwszy oczy do nieba, tracił przytomność i jak martwy spadałby pod stół, gdyby go ktoś nie pochwycił”.

To wspomnienie to albo przesada, albo Stanisław dość szybko pokonał nadwrażliwość. W każdym razie nie pozostał pobożnym lalusiem. Przeciwnie, jego słynna piesza wędrówka z Wiednia do Rzymu dowiodła, że bynajmniej nie jest mięczakiem, ale kimś, kto potrafi walczyć o swoje. A właściwie o to, co Boże.

Czytaj dalej —> wiara.pl, Ks. Tomasz Jaklewicz, Stanisław Kostka, czyli święty buntownik


W sobotę 16 września 2023 r. odbyła się kolejna pielgrzymka dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc związanych z życiem św. Stanisława Kostki. Spotkaniu pod nazwą ROSTKOWO MŁODYCH towarzyszyło hasło “Zbudujmy dom na skale”, nawiązujące do tematu roku duszpasterskiego “Wierzę w Kościół Chrystusowy”: 

Zapowiedź —> episkopat.pl: 16 września: 41. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa


Miejcie odwagę! Świat potrzebuje Waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, Waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna – zaapelował papież Franciszek do młodych Polaków w 2018 roku.

List został przesłany na ręce biskupa płockiego Piotra Libery z okazji przypadającej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, którego rok obchodzony był w Polsce.

Czytaj więcej —> Przesłanie papieża Franciszka do młodych Polaków z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki – 15 sierpnia 2018


„Kostka” znaczy „więcej!” – podkreślili biskupi w liście pasterskim z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki. Zachęcali, by był to czas, aby od siebie więcej wymagać. List był odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 14 stycznia 2018 roku.

„Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych, oskarża warunki i historię. Był czujnym ogrodnikiem wyrywającym chwasty słabości i grzechu, aby wyrosły piękne kwiaty i owoce” – tak o św. Stanisławie Kostce pisali biskupi. „Uwierzył w miłość Boga i całym sobą na nią odpowiedział” – dodawali, opisując jak św. Stanisław jako siedemnastoletni chłopak mimo sprzeciwu rodziców opuścił Wiedeń, gdzie się uczył i przeszedł pieszo ponad 600 km, żeby dotrzeć do przełożonego jezuitów w Bawarii i tam wstąpić do zakonu.

Przeczytaj —> List Episkopatu Polski na Rok Świętego Stanisława Kostki


Modlitwa do św. Stanisława Kostki o dobrą śmierć

Wysłuchaj, Panie prośby nasze, które za przyczyną Świętego Stanisława zanosimy: użycz łaski szczęśliwego przejścia do wieczności i radosnego spotkania z Tobą.

Wzmocnij w nas wiarę, że po zmartwychwstaniu żyć będziemy w chwale wśród świętych wybranych Twoich.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Za —> Jezuici.pl: Modlitwy do św. Stanisława Kostki


Cyprian Kamil Norwid, urzeczony postacią świętego Stanisława Kostki, napisał ten wiersz:

A ty się odważ

A ty się odważ świętym stanąć Pana
A ty się odważ stanąć jeden sam
Być świętym – to nie zlękły powstać z wschodem
To ogromnym być, przytomnym być!

Krocz – jasny, uśmiechnięty,
Na twarzy ten Chrystusa rys
Miłość
Święty aż po krzyż – przez krzyż – na krzyż!
Ty się wahasz? Ty się cofasz?
Ty się odważ świętym być!

Cyprian Kamil Norwid

Za —> Deon.pl: Św. Stanisław Kostka – odwaga świętości


“Uciekinier – Ten, który pragnął bardziej. Św. Stanisław Kostka” – ks. Zbigniew Kucharski:


Posłuchaj: Wyjątek ze sprawozdania rocznego o stanie Kolegium w Wiedniu:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 18 września 2023 | Św. Stanisława Kostki