Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

11 lutego 2021 – 29. Światowy Dzień Chorego ...

11 lutego 2021 – 29. Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego 2021 r., w Kościele powszechnym już po raz 29. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Jego hasłem są w tym roku słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”.

– Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską – napisał papież Franciszek w orędziu na 29. Światowy Dzień Chorego

Przeczytaj —> Orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego – 11 lutego 2021


Tegoroczne centralne obchody Światowego Dnia Chorego, z powodu pandemii będą miały inną niż zazwyczaj formę. Będzie można uczestniczyć w nich dzięki transmisji internetowej z lourdzkiego Sanktuarium.

We czwartek 11 lutego Mszy św. transmitowanej z Bazyliki św. Piusa X w Lourdes o godzinie 10.00 będzie przewodniczyć bp Antoine Hérouard, delegat apostolski. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Różańcowej trwać będzie w godzinach 14.30-17.00 i zakończy ją błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. O 15.30 będzie miał miejsce Różaniec w Grocie. O 20.30 Różaniec wraz z procesją światła. Wydarzenia można śledzić —> TUTAJ.

Info za —> Apostolstwo Chorych: Główne obchody XXIX Światowego Dnia Chorego w Lourdes

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym w rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 roku, do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego są celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych.

Celem tego Dnia jest uwrażliwienie społeczeństwa i katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomocy chorym w dostrzeżeniu wartości i sensu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej.

Niepokalana Dziewica objawiła się Bernardecie Soubirous w Lourdes we Francji, w roku 1858, przy grocie masabielskiej. Treścią orędzia Maryi jest wezwanie grzeszników do nawrócenia, a całego Kościoła do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem promieniującym na cały świat duchem miłości, zwłaszcza względem chorych i ubogich. Wierni wypraszają tam liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej.

Zobacz więcej —> 11 lutego – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Zobacz też —> Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II


Obejrzyj Konferencję Prasową online przed XXIX Dniem Chorego połączona z prezentacją Orędzia Papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego

Wideo za —> Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski: Konferencja Prasowa przed XXIX Dniem Chorego – 8.02.2021 – całość

Osoba chora oczekuje na naszą pomoc. Ona nie może być pozostawiona bez opieki – powiedział bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, na konferencji prasowej online przed XXIX Światowym Dniem Chorego, podczas której zostało zaprezentowane orędzie papieża Franciszka na ten Dzień.

 “Sytuacja osoby chorej staje się trudna. Ci wszyscy, którzy są obok osoby chorej, muszą wiedzieć, że osoba będąca w takiej potrzebie a nie innej oczekuje na naszą pomoc. Ona nie może być pozostawiona bez opieki. Ale aby to wszystko stało się realne i owocne musimy zdobyć zaufanie tej osoby” – zaznaczył bp Kamiński.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia podkreślił, że sytuacja osoby chorej to jest sytuacja wyjątkowa. „Dopóki nie doświadczymy tego na sobie, to nie mamy o tym pojęcia. Dlatego ci wszyscy, którzy pragną pomóc i zając miejsce przy osobie chorej, muszą mieć pojęcie co trzeba czynić, jak się zachować, co sobą reprezentować, aby tej osobie autentycznie pomóc” – powiedział. „Po pierwsze trzeba być blisko takiej osoby. Tam gdzie jest to możliwe musi być bliskość fizyczna, która jest ogromnie ważna” – stwierdził bp Kamiński.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie i członek Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, zwróciła uwagę na kwestię wsparcia społecznego i duchowego dla pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Nawiązała do dwóch akcji Towarzystwa pt. „Porozmawiaj ze mną” i „Podnieś mnie na duchu”. „Chodzi o wsparcie i zachętę, by nawet przez telefon rodzina chciała powiedzieć bliskiemu ważne słowa” – zaznaczyła prof. Krajnik.

Odnosząc się do orędzia papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego, prof. Krajnik zauważyła, że „papież podkreślił, iż bliskość przeżywa się nie tylko osobiście, ale w wymiarze wspólnotowym”. Odniosła się również do tego, co papież nazywa w orędziu „podejściem całościowym” do pacjenta oraz umieszczeniem w centrum opieki godności chorego.

Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie jest organizatorem Ogólnopolskiego programu wsparcia chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19, którego partnerem jest Konferencja Episkopatu Polski. Szpital umożliwia choremu na COVID-19 kontakt telefoniczny z osobami bliskimi, zwracając w tym zakresie szczególną uwagę na pacjentów niesamodzielnych, w stanie ciężkim i w stanie zagrożenia życia. Szpital monitoruje potrzeby kontaktu telefonicznego z bliskimi wśród pacjentów umierających i inicjuje taki kontakt z bliskimi (nawet wtedy, gdy świadomość chorego jest ograniczona). Do programu włączyło się niemal 120 szpitali z całej Polski.

Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia,  podjął temat tego, jak służba zdrowia zmierzyła się z sytuacją pandemii. „Były to trudne decyzje, aby zachować balans między łóżkami dla pacjentów chorych na Covid-19, a chorych na inne choroby”. Dyrektor Terek podkreślił, że działań systemowych związanych z pandemią było mnóstwo. M.in. doposażano szpitale w niezbędne instalacje tlenowe i respiratory. Zaangażowano sporą część żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Info na podstawie —> episkopat.pl: Bp Kamiński: Chorzy nie mogą być pozostawieni bez opieki


Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej. Od 2016 roku krajowym duszpasterzem służby zdrowia jest ks. Arkadiusz Zawistowski z diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpił on na tym stanowisku śp. ks. Stanisława Warzeszaka. Opiekunem Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce jest bp Romuald Kamiński – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Strona internetowa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia: www.kdsz.pl

Ważna inicjatywą na rzecz chorych jest również Apostolstwo Chorych, którego duszpasterzem krajowym jest ks. Wojciech Bartoszek. Mieszczący się w Katowicach Sekretariat Apostolstwa prowadzi działalność zachęcającą chorych z całej Polski do wejścia na duchową drogę ofiarowania cierpienia w łączności z Chrystusem za Kościół Święty. Środkiem duszpasterstwa chorych jest m.in. wydawany od 1930 r. miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, rekolekcje, Dni Chorych i konferencje dla kapłanów. 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbywa się Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

Strona internetowa Apostolstwa Chorych: www.apchor.pl

Zobacz też —> Modlitwa za chorego do Matki Bożej Nieustającej Pomocy


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: