Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

11 listopada – Wspomnienie św. Marcina z Tou...

11 listopada – Wspomnienie św. Marcina z Tours

W dniu 11 listopada Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Marcina z Tours, biskupa.

Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 316 z rodziców pogańskich. Mając 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Przyjąwszy chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był dobrym pasterzem swojego ludu, założył inne klasztory, pouczał duchowieństwo, gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397.

Czytaj więcej o św. Marcinie z Tours —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 11 listopada | św. Marcin z Tours


Centralne kościelne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które przypada w sobotę 11 listopada 2023 r., odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, z udziałem najwyższych władz państwowych, będzie przewodniczył o godz. 10.00 kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. 

W czasie Eucharystii zapalona zostanie historyczna Świeca Niepodległości.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Warszawska: 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej. Kard. Nycz będzie przewodniczył Mszy Świętej w intencji Ojczyzny

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 11 listopada 2023


“W świadomości masowej funkcjonuje bardzo plastyczny obraz młodego żołnierza, który mieczem rozcina na dwoje płaszcz i okrywa siedzącego u bram miasta żebraka. I potem sen, w którym okazuje się, że owym żebrakiem był Chrystus. I to w zasadzie wszystko, co przeciętnie się wie o św. Marcinie.

W Polsce możemy dorzucić jeszcze białego konia św. Marcina, Włosi dopowiedzą o lecie św. Marcina (ponoć w zamian za połowę płaszcza, Bóg daje ludziom jeszcze jeden dzień lata – 11 XI właśnie), Francuzi nazwą nasze babie lato latem św. Marcina.

Ale czy to już wszystko? Czy jest coś więcej ponad informacje kultury masowej?”

Czytaj całość —> liturgia.pl: Św. Marcin – człowiek wymarzony


Posłuchaj: Sulpicjusz Sewer o świętym Marcinie z Tours

Wideo za —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 11 listopada 2022


Papież Benedykt XVI o św. Marcinie z Tours

(fragment rozważania przed modlitwą “Anioł Pański”  w niedzielę 11 listopada 2007 roku)

“… Choć przypisuje się mu różne cuda, św. Marcin znany jest przede wszystkim z uczynku miłości braterskiej. Kiedy był jeszcze młodym żołnierzem, spotkał na drodze ubogiego człowieka skostniałego i kulącego się z zimna. Wziął więc swój płaszcz, przeciął go mieczem na pół i jedną z części oddał owemu człowiekowi. W nocy ukazał mu się we śnie Jezus, okryty tym właśnie płaszczem.

Drodzy bracia i siostry, miłosierny gest św. Marcina wynika z tej samej logiki, która skłoniła Jezusa do rozmnożenia chlebów dla zgłodniałych rzesz, a przede wszystkim do dania samego siebie jako pokarmu dla ludzkości w Eucharystii, będącej najwyższym znakiem miłości Boga, Sacramentum caritatis. Jest to logika dzielenia się z innymi, która w autentyczny sposób wyraża miłość bliźniego. Niech św. Marcin pomoże nam zrozumieć, że tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy starali się dzielić z innymi, będzie można stawić czoło wielkiemu wyzwaniu naszego czasu, jakim jest konieczność budowania pokojowego i sprawiedliwego świata, w którym każdy będzie mógł żyć godnie. Może to nastąpić, jeśli przeważy w światowej skali model autentycznej solidarności, co pozwoli zapewnić wszystkim mieszkańcom planety żywność, wodę, niezbędną opiekę lekarską, a także pracę i zasoby energetyczne, jak również dostęp do dóbr kultury, wiedzy naukowej i technicznej…”

Czytaj całość —> opoka.org.pl: Benedykt XVI, Wzór miłości braterskiej św. Marcina

Copyright © by L’Osservatore Romano (1/2008) and Polish Bishops Conference


“Ujrzawszy raz ostrzyżoną owcę, święty powiedział: “Ta oto wypełniła rozkaz Ewangelii: miała dwie suknie i oddała jedną temu, kto jej nie miał. Tak też i wy winniście czynić” – czytamy o świętym Marcinie w “Złotej legendzie” Jakuba de Voragine.

(…) Był dobrym duszpasterzem dla powierzonego jego trosce ludu, gorliwie głosił Dobrą Nowinę, zakładał klasztory, troszczył się o duchowieństwo. Jakub de Voragine napisał o nim również: „Św. Marcin miał serce pełne miłosierdzia dla grzeszników i z wielką litością przyjmował wszystkich, którzy chcieli pokutować. Pewnego razu diabeł wyrzucał mu, że przyjmuje pokutę tych, którzy już drugi raz zgrzeszyli (aby zrozumieć ten zwrot, trzeba wiedzieć, że w Kościele pierwszych wieków pojawiły się przesadnie surowe tendencje do wykluczania ze wspólnoty tych, którzy po przyjęciu chrztu popełnili grzech ciężki – drugi raz zgrzeszyli – przyp. ks. A. S.). Św. Marcin zaś odrzekł mu: “Gdybyś ty sam, nieszczęśniku, przestał niepokoić ludzi i pokutował za swoje zbrodnie, to i tobie obiecałbym miłosierdzie, wierząc w Jezusa Chrystusa”.

Czytaj całość —> wiara.pl: Pasterz niezwykle miłosierny – św. Marcin


Święty Marcin z Tours – z serii “O Świętych dla dzieci”

Wideo za —> Wydawnictwo Promyczek: Święty Marcin z Tours – z serii “O Świętych dla dzieci” (Wyd. PROMYCZEK)


– Dziękujemy wam za to wielkie i wspaniałe dzieło odnowienia świątyni, które pozwala nam na nowo zdobywać wewnętrzne siły, by oprzeć się współczesnym pogańskim prądom, które chcą wyrwać wiarę w Boga z naszych serc – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z poświęceniem po renowacji kościoła św. Marcina z Tours w Krzeszowicach w niedzielę 10 listopada 2019 r.

(…) W XIV w. w Krzeszowicach zbudowano drewniany kościół p.w. św. Marcina z Tours. Budynek nie zachował się do dzisiaj, ale na jego miejsce, z mecenatu Potockich, powstała nowa świątynia. Prace przy dekoracji wnętrza ukończono w 1872 r., a w 1874 kościół został poświęcony przez biskupa Gałeckiego. Od lat dziewięćdziesiątych odnowieniem i zabezpieczeniem kościoła kierował p. Aleksander Piotrkowski. Odrestaurowano fasadę kościoła i jego wnętrze (wraz z wyposażeniem). Po roku 2000 odnowiona została kamienna balustrada na dachu, wymieniono więźbę i pokrycie dachu, a w wieży z dzwonami zostały wymienione dębowe okna. Proboszczem parafii jest ks. dr Andrzej Szczotka…

Zobacz więcej / homilia —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski: Każda świątynia jest zapowiedzią niebiańskiego Kościoła


Foto ilustracyjne —> Wikimedia Commons