Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zmarł Paweł Królikowski – 27 lutego 2020

Zmarł Paweł Królikowski – 27 lutego 2020

W dniu 27 lutego 2020 r. zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, milionom widzów w Polsce znany m.in. z roli Kusego w popularnym serialu “Ranczo” i jako juror programu “Twoja twarz brzmi znajomo”, od kwietnia 2018 r. prezes Związku Artystów Scen Polskich. Aktor od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną, miał 58 lat.

Wideo —> Onet 100: Paweł Królikowski nie żyje. Miał 59 lat | Onet100

Pawle, byłeś i pozostaniesz moim wiernym przyjacielem, któremu wiele zawdzięczam. Wierzę, że jesteś już przy Miłosiernym…

Opublikowany przez Ks. Marek Chrzanowski – kapłan i poeta. Czwartek, 27 lutego 2020

 

Pawle, byłeś i pozostaniesz moim wiernym przyjacielem, któremu wiele zawdzięczam. Wierzę, że jesteś już przy Miłosiernym Sercu Boga. Otaczam modlitwą Ciebie i Twoją rodzinę – ks. Marek Chrzanowski FDP

Paweł Królikowski był cenionym twórcą, rozpoznawalnym aktorem, od 1988 r. mężem aktorki Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, ojcem piątki dzieci. Wielokrotnie dawał wyraz swojej wierze w Pana Boga. Zaangażował się m.in. w nagrania Biblii Audio, gdzie był narratorem Księgi Ezechiela, dawał świadectwa wiary na różnych wydarzeniach ewangelizacyjnych. Podczas Dni Młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim (czerwiec 2016) opowiadał, że każdy projekt, który zaczynał w swoim życiu, oddawał Panu Bogu: Zdarzało mi się w życiu wykonywać różne zawody. Aktorstwo jest jednym z takich zajęć, które wykonywałem i wykonuję w życiu, ale każda działalność, każde człowiecze dzieło, najmniejsze nawet, zaczyna się od modlitwy. W innym miejscu dodał również: Ja tak jestem zrobiony przez Pana Boga na tym świecie, że bez wiary nie umiałbym żyć…

Przeczytaj na Aletei—> Paweł Królikowski: Życie jest darem. Otrzymaliśmy je od Boga

W listopadzie 2019 roku miała miejsce premiera książki pt. “Tylko spokój może nas uratować” autorstwa ks. Marka Chrzanowskiego FDP, Pawła Królikowskiego, Jana Królikowskiego oraz Judyty Syrek > zobacz więcej o książce.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska, 27 lutego 2020:

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży “Dzień kolibra” w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago.  W wieku 21 lat, na egzaminach do wrocławskiej szkoły aktorskiej, poznał swoją przyszłą żonę, Małgorzatę Ostrowską. W czasie studiów na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka “Ludożerca” (1987), przygodowej “Opowieści Harleya” (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki “Mój Harley”, a także w dramacie “Pantarej” (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. W 1987 r. ukończył studia i związał się z Teatrem Studyjnym’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi.

W Oddziale Regionalnym Telewizji Wrocław TVP3 realizował przez 13 lat programy dla młodych widzów – Truskawkowe studio (1990–2000), do którego napisał ponad sto piosenek i cykl dokumentalny To twoja droga (2000–2002).

Na swoim koncie miał wiele cenionych ról. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w “Helu” Kingi Dębskiej (2009). W 2010 r. otrzymał Grand Prix za rolę Domenico Pierro w spektaklu “W roli Boga” w reż. Tomasza Wiszniewskiego podczas X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji “Dwa Teatry” w Sopocie.

Widzowie telewizyjni znają go z rozpoznawalnych ról w serialach takich jak “Ranczo” – za tę rolę otrzymał w 2007 r. nagrodę “Melonik” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, “Na dobre i na złe”, “Pitbull”, “M jak Miłość”.

Za swoje zasługi dla polskiego teatru i kina w 2018 r. aktor został odznaczony Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2015 r. przeszedł zabieg usunięcia tętniaka mózgu. Operacji neurochirurgicznej musiał się poddać również w roku 2019.  Zmarł 27 lutego 2020 r. w Warszawie.

Na Twitterze zmarłego aktora pożegnał m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda:

i Premier RP, Mateusz Morawiecki:

Zobacz więcej —> wiadomosci.tvp.pl: Nie żyje Paweł Królikowski | polskieradio24.pl: Nie żyje Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat | Stacja7.pl: Nie żyje Paweł Królikowski | pl.wikiedia.org: Paweł Królikowski | dzieje.pl: Nie żyje Paweł Królikowski – aktor, do niedawna prezes ZASP


Posłuchaj rozmowy z Pawłem Królikowskim, prowadzącym wraz z żoną koncert XII Dnia Papieskiego w Warszawie, 14 października 2012 roku:

Wideo —> Dzieło TV: “Jesteśmy wielką rodziną” – wywiad z Pawłem Królikowskim


„Kim jestem? Jeśli powiesz, że głupkiem bożym, to się nie obrażę, ale Jeśli głupkiem, to tak!” – mówi Paweł Królikowski, znany i lubiany aktor. Rozmawiamy „pod prąd”, o tym, co dziś wydaje się śmieszne, nienowoczesne. Ale czy takie jest? Może warto zrobić remanent na strychu, gdzie trzymamy – jak nam się zdaje – przetarte idee, zakurzone tęsknoty? Pretekstem są wiersze księdza Marka Chrzanowskiego, które Paweł Królikowski w lirycznym dialogu z Małgorzatą Kożuchowską czyta na niekomercyjnej płycie „By starczyło czasu na miłość”.

– W zeszłym roku nagrałeś wiersze księdza Marka z okazji Bożego Narodzenia. A tym razem z Małgorzatą Kożuchowską stworzyliście z wierszy księdza liryczny, ba!, miłosny dialog. Co cię skłoniło, by wziąć udział w projekcie właściwie nieznanego autora? Czy to, że mieszka w twojej rodzinnej Zduńskiej Woli?

Przeczytaj rozmowę red. Beaty Pawłowicz z Pawłem Królikowskim (rok 2012) pt. Paweł Królikowski: Między dobrem a dobrem


Posłuchaj Pawła Królikowskiego opowiadającego o rodzinnej Zduńskiej Woli:

Wideo —> Miasto Zduńska Wola (2016): Ulice mojej Zduńskiej Woli – Paweł Królikowski


Paweł Królikowski o roli aktora:

– Czy to Teatr Narodowy lub Comedie Francaise, czy też lecąc na bungee, drąc się przy tym jakimś tekstem Herberta. Czy z bajkami Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej w dziecięcym przytułku – wszędzie tam będzie jego teatr. I nigdy, na szczęście, nie braknie dla niego miejsca we wszechświecie… mediów…? I w duszach ludzi…

Za —> Dzieje.pl

Wiadomość o śmierci Pawła Królikowskiego ze smutkiem przyjęły polskie gwiazdy, które we wzruszających wpisach w mediach…

Opublikowany przez tvp.info Czwartek, 27 lutego 2020