Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

XX Dzień Papieski pod hasłem “Totus TuusR...

XX Dzień Papieski pod hasłem “Totus Tuus” – Niedziela, 11 października 2020

Pod hasłem „Totus Tuus” w niedzielę, 11 października 2020 r., w Kościele katolickim w Polsce będziemy obchodzić XX Dzień Papieski organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ramach ogólnopolskich obchodów zaplanowano m.in. Msze Święte: w Świątyni Opatrzności Bożej i w Bazylice św. Krzyża w Warszawie oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie a także jubileuszowy koncert i konferencję naukową. Podczas Dnia Papieskiego co roku ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Wszystkie wydarzenia odbędą się w ograniczonej formie, z zachowaniem wymaganych zasad sanitarnych.

Wideo —> Dzieło TV: Spot XX Dnia Papieskiego

W liście pasterskim Episkopatu zapowiadającym obchody XX Dnia Papieskiego a odczytywanym w kościołach 4 października 2020 r., biskupi przypomnieli, że tegoroczny Dzień Papieski przypada w roku stulecia urodzin oraz piętnastej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W liście pasterskim rozważali znaczenie zawołania „Totus Tuus”, które znajduje się w papieskim herbie św. Jana Pawła II i wskazali na jego aktualność. „Te dwa słowa wyrażają całkowitą przynależność do Jezusa za pośrednictwem Jego Matki” – napisali biskupi. Dodali, że najbliższy Dzień Papieski będzie przeżywany w polskim Kościele w duchu rozważania tajemnic życia Maryi i wzywania Jej orędownictwa.

Przeczytaj —> Totus Tuus – List pasterski Episkopatu Polski zapowiadający obchody XX Dnia Papieskiego


Dołącz do Get Mercy – publikuj swoje uczynki miłosierdzia, inspiruj innych!

Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczęły się w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie noble” zostały przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznano również Nagrodę specjalną TOTUS TUUS.

W czasie Gali zostały też wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła.

Czytaj relację —> Nagrody TOTUS TUUS 2020 przyznane


W Dzień Papieski, 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają działanie Fundacji. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News. W tym samych czasie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia. O godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbędzie się Msza św. celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza.

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”.

Zobacz szczegółowy —> Program obchodów XX Dnia Papieskiego

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus postawa na dzisiaj” w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich. Na konferencji prowadzonej przez dr. hab. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wykłady wygłoszą: ks. abp prof. LUDWIG SCHICK – Metropolita Bambergu, ks. prof. JERZY SZYMIK wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. ANDREA RICCARDI z Rzymu – historyk, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

Podczas Dnia Papieskiego co roku ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej wypłacane jest aż do zakończenia studiów. Jak czytamy w wydanym 9 października komunikacie przez Zarząd Fundacji, obchody XX Dnia Papieskiego oraz kościelna i publiczna zbiórka na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędą się z zachowaniem wymaganych prawem zasad sanitarnych.

Zobacz —> Komunikat

Oprócz październikowej zbiórki Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok, przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Wpłaty dokonać można także za pośrednictwem  strony www.dzielo.pl, poprzez aplikację Przelewy24 lub wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT).

Info na podstawie —> Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia/ BP KEP : XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”