Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wigilia Caritas dla osób starszych, samotnych i be...

Wigilia Caritas dla osób starszych, samotnych i bezdomnych w 28 miastach Polski – 23 i 24 grudnia 2019

W dniach 23-24 grudnia 2019 r. w 28 miastach Polski – m.in. w Lublinie, Siedlcach, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie i Ełku, przy stole nakrytym białym obrusem, spotkają się podopieczni Caritas. Jak co roku w Wigilii Caritas weźmie udział ponad 10 000 osób, starszych, samotnych i bezdomnych. Dla wielu z nich będzie to jedyna szansa na wspólny, ciepły posiłek wigilijny. W przygotowanie potraw i organizację spotkań będzie zaangażowanych ok. 2 000 wolontariuszy oraz wielu lokalnych restauratorów. Akcję wspiera ogólnopolska sieć hal handlowych Selgros Cash&Carry.

WIGILIA DLA 10 000 osób 🎄 🛍 🎁W dniach 23-24 grudnia w 28 miastach, przy stole nakrytym białym obrusem, spotkają się…

Opublikowany przez Caritas Polska Środa, 18 grudnia 2019

 

– Wigilia to wyjątkowy czas, podniosły i radosny zarazem. Na przyjście Zbawiciela każdy z nas chce oczekiwać z bliskimi, w atmosferze miłości, serdeczności. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Po to, aby nikt nie pozostał w tych dniach sam, organizujemy Wigilię Caritas – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Te spotkania, organizowane w różnych miejscach – w szkołach, świetlicach, stołówkach, czasem w eleganckich salach, na rynkach miast – stały się tradycją. Mają swój bardzo konkretny wymiar, bo wciąż gdzieś wokół nas są ludzie, którzy nie mogą sobie pozwolić na przygotowanie wigilijnego posiłku. Ważne jest jednak także coś, co podkreślają uczestnicy wielu Wigilii Caritas, zarówno osoby samotne, jak i pomagający im wolontariusze. Bo nie chodzi przecież tylko o sam posiłek, ważna jest ta świąteczna atmosfera, na którą składa się poczucie wspólnoty i odświętny charakter spotkania – ten biały obrus, opłatek, kolędy, szopka czy choinka – dodaje ks. Iżycki.

Zobacz też —> Caritas.pl: Rekordowa XVII Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

W ramach partnerstwa, Selgros Cash&Carry przekaże bezpłatnie diecezjalnym Caritas –organizatorom Wigilii – niezbędne produkty spożywcze do przygotowania wieczerzy wigilijnej, o łącznej wadze 38 ton, w tym ponad 3 tony tradycyjnego  karpia, ponad 1,5 tony śledzia, niemal tyle samo kapusty kiszonej, 3,5 tys. litrów koncentratu barszczu oraz 22,5 tys. litrów napojów. Do organizatorów z poszczególnych diecezji i archidiecezji trafią także m.in. naczynia, sztućce i opakowania oraz okolicznościowe torby na prezenty.

Już po raz siódmy największa Wigilia Caritas odbędzie się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatorzy spodziewają się 1300 osób potrzebujących. To właśnie tradycja spotkania wigilijnego dla mieszkańców Poznania stała się pierwowzorem spotkań w innych miastach.

Wigilia Caritas 🎄 na MTP zbliża się wielkimi krokami.Już za 4 dni 1400 osób potrzebujących👨‍👩‍👧‍👦 zbierze się na…

Opublikowany przez Caritas Poznań Piątek, 20 grudnia 2019

 

– Z Caritas w Poznaniu współpracujemy od ponad dekady, samej Wigilii partnerujemy od siedmiu lat. Obserwując, jak wiele jest osób, które potrzebują pomocy nie tylko materialnej, ale także obecności, poczucia wspólnoty, podjęliśmy decyzję, żeby zaangażować się w Wigilię Caritas na większą skalę i rozszerzyć nasze wsparcie na inne miasta. Cieszymy się, że dzięki połączeniu sił z Caritas, aż 10 tysięcy osób w całej Polsce może cieszyć się prawdziwą Wigilią, przy tradycyjnym, wspólnym stole, spędzaną w towarzystwie życzliwych ludzi – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash&Carry i Transgourmet.

W Białej Podlaskiej, w jadłodajni przy ul. Warszawskiej 15, spotkają się 24 grudnia o godz. 10.00 podopieczni Caritas Diecezji Siedleckiej. Będzie choinka, pięknie nakryty stół, modlitwę poprowadzi ks. Paweł Wojdat, zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas. Będą oczywiście kolędy śpiewane wspólnie z wolontariuszami, tradycyjny barszcz czerwony, kapusta z grzybami i smażony karp. Pod choinką znajdą się również prezenty; oprócz żywności goście Caritas otrzymają szaliki, rękawiczki lub czapki, przygotowane w ramach akcji „Wydziergane sercem”.

Info za —> Caritas Polska: Wigilia dla dziesięciu tysięcy osób

Zobacz też —> Caritas.pl: Seniorzy dla seniorów