Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wielki Tydzień u Indian w Amazonii

Wielki Tydzień u Indian w Amazonii

Ksiądz Józef Kamza, misjonarz pracujący wśród amazońskich Indian, przemierza setki tysięcy kilometrów i spędza długie godziny podróżując łodzią, aby dotrzeć do indiańskich społeczności. Każde święta Wielkanocne stara się spędzać w innym miejscu, aby umożliwić jak największej ilości osób zrozumienie istoty religii katolickiej… Zapraszamy do lektury tekstu Doroty Pośpiech z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, prezentującego specyfikę Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wśród Indian z Amazonii.

#TriduumPaschalne #ChrystusIndianinZgodnie z tradycją mężczyźni strzelają do wizerunku, który symbolizuje diabła – ku…

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny Czwartek, 18 kwietnia 2019

 

Zobacz też —> Chrystus Indianin – Odnajdź Boga w sercu dżungli

Wielki Tydzień dla Indian żyjących w Amazonii to najważniejsze święto religijne. Rozpoczyna się Niedzielą Palmową, podczas której wierni przychodzą do kaplicy z palmami. Są to pocięte liście palmy, z których dwie części ułożone są w kształcie serca. Po poświęceniu przyniesionych gałązek palmowych odbywa się procesja ze śpiewami, której przewodniczy kapłan (jeśli akurat odwiedza wioskę i spędza ze społecznością okres wielkanocny). Jeśli księdza nie ma, przez większą część roku jego rolę przejmuje katechista, który dba o rozwój duchowy mieszkańców wioski.

W każdej katolickiej społeczności w dżungli jest animator, który w zastępstwie kapłana ewangelizuje, przygotowuje do sakramentów, odprawia Liturgię Słowa. W indiańskiej hierarchii animator ma pozycję podobną do dawnego szamana. Indianie wierzą bowiem, że dopóki człowiek nie jest ochrzczony, mieszka w nim diabeł. Chrzest jest traktowany jako coś w rodzaju magicznego obrzędu, który wypędza złe duchy. Animator jest natomiast pośrednikiem, który poprzez przygotowanie do sakramentu chrztu uczestniczy w tym obrzędzie. Najstarsi katechiści cieszą się dużym szacunkiem społeczności i mają pozycję, która dawniej była zarezerwowana dla wodza plemienia.

#WielkiPost #DrogaKrzyżowa #ChrystusIndianin #TriduumPaschalneW Amazonii pięknym zwyczajem w Wielki Piątek jest…

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny Piątek, 19 kwietnia 2019

 

W plemieniu Shawi, które zamieszkuje tereny nad rzeką Marañon, w okresie świąt wielkanocnych na czas przygotowań wybierani są tzw. szefowie. Osoby te są odpowiedzialne za organizację tej uroczystości. Tam, gdzie obchodzi się Velada de Pascua, czyli paschalne czuwanie nocne połączone z biesiadą, przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się już rok wcześniej. Przygotowuje się poletko, na którym zasiewa się jukę, kukurydzę, banany i inne produkty, który przeznaczone są specjalnie na tę uroczystość, która trwa zazwyczaj dwa, trzy dni.

Na około miesiąc przed Wielkanocą myśliwi wyruszają w dżunglę, żeby upolować zwierzęta

Czytaj dalej —> Misjesalezjanie.pl: Wielki Tydzień u Indian