Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Przemienienia Pańskiego – boskość i w...

Święto Przemienienia Pańskiego – boskość i wszechmoc Jezusa – 6 sierpnia

Obchodzone 6 sierpnia Święto Przemienienia Pańskiego ukazuje prawdę o boskości Jezusa, jego wszechmocy i wielkości. Dla nas oznacza to, że ma On moc by przemieniać nawet najtrudniejsze życiowe sytuacje – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ewangelia odczytywana w dzisiejsze święto przedstawia Jezusa, który na górze Tabor w obecności trzech uczniów: Piotra, Jakuba i Jana, zmienia swoje oblicze. Chrystusowi towarzyszą Mojżesz i Eliasz. Na niebie ukazuje się obłok, z którego odzywa się głos: “To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”.

Święto Przemienienia Pańskiego na Wschodzie obchodzono już w VI wieku, jako największe święto w ciągu lata. Na Zachodzie wprowadził je papież Kalikst III z podziękowaniem Bogu za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 r. Wojskami dowodził wódz węgierski Jan Hunyadi, a całą obronę i bitwę przygotował św. Jan Kapistran. W Polsce Święto Przemienienia Pańskiego znane jest od XI wieku.

Zobacz też —> Czy 6 sierpnia uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Rzecznik KEP wskazuje, że dokonując przemiany własnej postaci Chrystus uświadamia apostołom, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, gdyż jest Bogiem i Panem natury.

„Chce także, aby to doświadczenie towarzyszyło uczniom w czasie, gdy go już z nimi nie będzie, kiedy przyjdą trudności i prześladowania związane z głoszeniem Ewangelii” – mówi ks. Rytel-Andrianik.

Co dziś dla nas oznacza Święto Przemienienia Pańskiego? „Przede wszystkim niesie ono przesłanie, że Bóg jest w stanie wszystko przemienić, nawet sytuacje, które po ludzku wydają się beznadziejne, ponieważ jest On wszechmogący. Dotyczy to życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Święto to wzywa nas do zaufania Jezusowi i modlitwy. Przynosi ono także nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego” – dodaje rzecznik KEP.

Za —> BP KEP/episkopat.pl: Święto Przemienienia Pańskiego – boskość i wszechmoc Jezusa

Zobacz też —> brewiarz.pl: Przemienienie Pańskie