W sobotę 6 sierpnia 2022 r. obchodzimy w Kościele Święto Przemienienia Pańskiego. Ewangelia odczytywana w dzisiejsze święto przedstawia Jezusa, który na górze Tabor w obecności trzech uczniów: Piotra, Jakuba i Jana, zmienia swoje oblicze. Chrystusowi towarzyszą Mojżesz i Eliasz. Na niebie ukazuje się obłok, z którego odzywa się głos: “To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!”
Celem tajemnicy Przemienienia było utwierdzenie wiary Apostołów oraz ukazanie im chwały przeznaczonej dla wyznawców Chrystusa.
Zobacz też:
⇒ 6 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego
⇒ Przemienienie na górze Tabor – Ks. Marek Chrzanowski FDP
⇒ Czytania liturgii Mszy św. z dnia 6 sierpnia 2022
Sobota 6 sierpnia 2022 r. to także pierwsza sobota miesiąca.
Termin “Przemienienie Pańskie” nie jest adekwatny do greckiego słowa metemorfothe (por. Mk 9, 2), które ma o wiele głębsze znaczenie. Termin grecki oznacza dokładnie “zmienić formę zewnętrzną (morfe), kształt; przejść z jednej formy zewnętrznej do drugiej”. Chrystus okazał się tym, kim jest w swojej naturze i istocie – Synem Bożym. Przemienienie pozwoliło Apostołom zrozumieć, jak mizerne i niepełne są ich wyobrażenia o Bogu. Chrystus przemienił się na oczach Apostołów, aby w dniach próby ich wiara w Niego nie zachwiała się. Ewangelista wspomina, że Eliasz i Mojżesz rozmawiali z Chrystusem o Jego męce. Zapewne przypomnieli uczniom Chrystusa wszystkie proroctwa, które zapowiadały Mesjasza jako Odkupiciela rodzaju ludzkiego. Wydarzenie to musiało mocno utkwić w pamięci świadków, skoro po wielu latach przypomni je św. Piotr w jednym ze swoich Listów (2 P 1, 16-18).
Czytaj więcej —> brewiarz.pl: Przemienienie Pańskie
Święto Przemienienia Pańskiego na Wschodzie obchodzono już w VI wieku, jako największe święto w ciągu lata. Na Zachodzie wprowadził je papież Kalikst III z podziękowaniem Bogu za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 r. Wojskami dowodził wódz węgierski Jan Hunyadi, a całą obronę i bitwę przygotował św. Jan Kapistran. W Polsce Święto Przemienienia Pańskiego znane jest od XI wieku.
Zobacz więcej —> o Przemienieniu Pańskim
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
Święto Przemienienia Pańskiego z ks. Markiem Chrzanowskim FDP, poetycko…
-> https://t.co/3Bw1Dc1dF3 pic.twitter.com/WKjG1WOy4C— Misericors_PL (@Misericors_PL) August 6, 2017
Czy w Święto Przemienienia Pańskiego uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.
Mimo wyjątkowego charakteru tego dnia w Święto Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia – wierni w Polsce nie są formalnie zobowiązani do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Polsce, poza niedzielami, są bowiem:
• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)
• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (17 kwietnia 2022)
• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 29 maja 2022)
• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 5 czerwca 2022)
• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (16 czerwca 2022)
• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).
Polscy biskupi zachęcają jednak:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.
Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja