Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Dziękczynienia 2018 – Homilia abp. Gr...

Święto Dziękczynienia 2018 – Homilia abp. Grzegorza Rysia w Świątyni Opatrzności Bożej – 3 czerwca 2018

“Dziękujemy za Niepodległość” to hasło ogólnopolskiego kościelnego dziękczynienia za niepodległość, które miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 3 czerwca 2018 r. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem RP oraz samorządowych odbyła się w ramach 11. Święta Dziękczynienia. Homilię podczas Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski wygłosił abp Grzegorz Ryś.

Zobacz też —> 3 czerwca 2018 – 11. Święto Dziękczynienia – “Dziękujemy za Niepodległość”

W homilii abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podkreślił wartość świętowania, nawiązując do dziękczynienia za 100-lecie niepodległości. Abp Ryś odniósł się również do daru wolności i umiejętności dzielenia się tym darem z innymi;  prosił również, aby nie bać się wolności drugich. Wspomniał także o solidarności, która stworzyła naszą wolność.

„Wiara w wolność to wiara w drugiego człowieka” – powiedział abp Ryś. „Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za niepodległą Polskę” – podsumował Metropolita Łódzki.

„Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoja wolność jest nie tylko obywatelem Polski, ale jest także obywatelem Królestwa Bożego” – powiedział Abp Ryś. Podkreślił, że „wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa.

Zobacz też —> Ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość w Warszawie

Abp Grzegorz Ryś odwołał się też m.in. do przemyśleń ks. prof. Józefa Tischnera, który już w wolnej Polsce pisał o rożnych przejawach ucieczki od wolności. Jedną z nich jest – tłumaczył Metropolita Łódzki – strach przed tym, żeby powiedzieć przepraszam”. Tymczasem, mówił kaznodzieja, jest to „najprostsze słowo, które otwiera rozmowę”.

Przeczytaj omówienie homilii / wideo —> Archidiecezja Łódzka:  Abp Ryś: Kościół dziękuje za Niepodległą Polskę!