Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

98. rocznica urodzin Jana Pawła II – Homilia...

98. rocznica urodzin Jana Pawła II – Homilia kard. Stanisława Dziwisza w Sanktuarium św. Jana Pawła II – 18 maja 2018

– 98 lat temu, 18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że przyszedł na świat człowiek, który będzie pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata. Minęło już trzynaście lat od jego śmierci, a on nie przestaje inspirować nas oraz rzesze chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi, do których docierał z Ewangelią jako świadek Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas porannej Mszy św., odprawionej w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium Jana Pawła II z okazji rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Na początku homilii kardynał zwrócił uwagę na fakt, że Kaplica Kapłańska zbudowana jest na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda i przypomina tym samym miejsce trzech pierwszych Mszy świętych prymicyjnych, sprawowanych przez młodego ks. Karola Wojtyłę w Dzień Zaduszny. Dodał, że w posadzce kaplicy, na płycie nagrobnej, można dostrzec relikwiarz, przypominający otwarty Ewangeliarz, który położono na trumnie Jana Pawła II.

– Pamiętamy, jak mocny wiatr przewracał wtedy strony tego Ewangeliarza, i w końcu go zamknął. To był i jest wymowny symbol. Jan Paweł II przez całe swoje kapłańskie życie głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa jako Jego apostoł, posłuszny wezwaniu Boskiego Mistrza: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”

Pełny tekst —> Homilii

Hierarcha podkreślił, że papież głosił Chrystusa słowem – co przejawiało się w ogromie katechez, encyklik i adhortacji, a także, przez swoją ofiarną służbę i liczne apostolskie pielgrzymki, życiem.
– Księga życia i służby Jana Pawła II zamknęła się ostatecznie 2 kwietnia 2005 roku, ale on nadal nam duchowo towarzyszy, poucza, inspiruje. Dlatego pragniemy, aby ta księga pozostawała otwarta dla nas i dla następnych pokoleń, byśmy wyczytywali z niej, jak żyć, jak kochać i służyć.

Nawiązał również do kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 4 lata temu. Podkreślił, że po śmierci papieża wielu pielgrzymów z całego świata przybywało do jego grobu, ufając, że jego wstawiennictwo wyjedna im wszelkie potrzebne łaski.

– Św. Jan Paweł II zostawił nam ogromne dziedzictwo ducha. On sam żył święcie i umierał święcie. Jednocześnie uczył i przekonywał, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości wpisanej w osobiste powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale także małżeńskie, rodzinne i zawodowe.

Na zakończenie odniósł się do Ewangelicznej sceny, odczytanej podczas dzisiejszej Eucharystii, w której Pan Jezus trzy razy pytał Piotra o miłość.

– Do tego pytania – jak sam wyznał – powracał codziennie Jan Paweł II. Tym bardziej powracał od chwili, gdy został Biskupem Rzymu, Następcą św. Piotra i Zastępcą Chrystusa na ziemi. Miłość Chrystusa stała się fundamentem i motorem jego niezmordowanej służby Kościołowi i światu, jego świętego życia.

LIVE 8am CET 18th May 2018 to celebrate the birthday of Saint John Paul II the Great.Holy Mass will be celebrated by…

Opublikowany przez Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie 17 maja 2018

 

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Kard. Dziwisz – Msza św. w dniu 98. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska