Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na Wielki Post – Poniedziałek 5. tygod...

Słowo na Wielki Post – Poniedziałek 5. tygodnia Wielkiego Postu – Ks. Marek Chrzanowski FDP

Dziś trzydzieste czwarte z rozważań ks. Marka Chrzanowskiego FDP do Ewangelii na kolejne dni Wielkiego Postu – Poniedziałek 5. tygodnia Wielkiego Postu, 22 marca 2021.

Zobacz wszystkie —> codzienne rozważania ks. Marka na Wielki Post

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja


Czytanie z Ewangelii według Świętego Jana (J 8, 1-11)

“Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich.

Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć.

Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi.

Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku.

Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».”

Cytat za  —> brewiarz.pl: Teksty liturgii Mszy św – Poniedziałek, 22 marca 2021


Rozważanie ks. Marka Chrzanowskiego FDP na Poniedziałek 5. tygodnia Wielkiego Postu*

Stało się miłością to, co niemożliwe, dzisiaj, tutaj, Panie. Moje serce poczuło, że Ciebie potrzebuje, takiego właśnie, jakim byłeś dla owej cudzołożnicy… Potrzebuję Twojego spojrzenia pełnego miłości, bez potępienia, osądzania czy niechęci. Potrzebuję, żebyś popatrzył  na mnie z miłością i na nowo pokazywał, że jesteś dobry dla mnie – grzesznika. Abyś mi powiedział: „I Ja ciebie nie potępiam – idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

Choć po ludzku to niemożliwe, wiem, że z Twoim spojrzeniem może się udać. Muszę tylko zaufać; stać się tak ufny, jak św. Alojzy Orione i prosić, jak on, o wiarę: „Brak nam wiary! Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy – mówił Pan Jezus – powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was (Mt 17, 20). O drodzy bracia, potrzeba nam wiary – więcej wiary” (Ksiądz Orione „W Imię Boskiej Opatrzności Najpiękniejsze Stronice” Apostolicum Ząbki 1998 s. 35.)

Gdybym miał wiarę jak ziarnko gorczycy, uwierzyłbym jak owa cudzołożnica, że mogę żyć bez grzechu, że mogę się go wyrzec raz na zawsze, a po każdym upadku wracać w Twoje miłosierne ramiona. Gdybym miał wiarę, wiedziałbym, że pozyskanie Ciebie jest więcej warte niż cały świat, i bardzo pragnąłbym, byś mnie dla siebie pozyskał.

Gdybym wierzył, z ogromną wnikliwością zasłuchałbym się w słowa Jana Pawła II, który mówił: „Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości!”. Nie mogę przegrać miłości, grając w kości ułudy tego świata. Nie mogę zdezerterować z Westerplatte moich życiowych wartości. Tak bardzo potrzebuję wiary, by miłość zawsze wygrywała we mnie ze złem. Dlatego z głębi serca wołam: Przymnóż mi wiary, odmień mój los i przymnóż mi wiary. Panie, umocnij moją wiarę i pozwól uwierzyć, że Twoja miłość przemienia moje serce i pomaga dobrze i pięknie żyć. Pomóż mi, Panie, nie przegrać miłości, Twojej miłości…


Rozważanie pochodzi z książki ks. Marka Chrzanowskiego FDP pt. “Kawa z niebem”

* Dzisiejsze rozważanie znajduje się w książce ks. Marka jako dedykowane na 5. Niedzielę Wielkiego Postu – Rok C, ze wskazaniem, że w Roku A i B omawiany fragment z Ewangelii wg św Jana czytany jest w liturgii właśnie w Poniedziałek 5. Tygodnia Wielkiego Postu.

Zobacz relację z prezentacji “Kawy z niebem” —> Ks. Marek Chrzanowski FDP – Kawa z niebem czyli Twoją miłością oddycham…


Zobacz też:

Ks. Marek Chrzanowski FDP na Misericors.org

Strona internetowa ks. Marka

Profil ks. Marka na Facebooku

Opublikowany przez Ks. Marek Chrzanowski – kapłan i poeta. Piątek, 13 marca 2020


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: