Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 5 stycznia 2024 – Pier...

Słowo na dziś – 5 stycznia 2024 – Pierwszy Piątek Miesiąca

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś piątek, 5 stycznia 2024 r., dzień powszedni Okresu Narodzenia Pańskiego, w którym polecamy: • Ewangelię J 1, 43-51 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do wszystkich dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś pierwszym piątku miesiąca oraz • odpowiedź na pytanie, czy Święto Trzech Króli, 6 stycznia, to święto nakazane.


Posłuchaj Ewangelii na 5 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 5 stycznia – Piątek, I tyg. po Narodzeniu Pańskim

Ewangelia według św. Jana (J 1, 43-51):

“Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa.

Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!» Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra.

Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu».

Rzekł do niego Natanael: «Czy może być co dobrego z Nazaretu?»

Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».

Jezus ujrzał, jak Natanael podchodzi do Niego, i powiedział o nim: « Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».

Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?»

Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod figowcem».

Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!»

Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod figowcem? Zobaczysz jeszcze więcej niż to».

Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących nad Syna Człowieczego».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 5 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do dzisiejszych czytań liturgicznych ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (5 stycznia)

Pierwszy piątek miesiąca

W piątek, 5 stycznia 2024 r., przypada pierwszy piątek miesiąca – nabożeństwo będące wyrazem naszej miłości i szacunku dla Najświętszego Serca Pana Jezusa. Istotą i warunkiem uczestnictwa w nim jest udział we Mszy św. oraz przyjęcie Komunii Świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata.

Najwięcej o tym pięknym nabożeństwie przekazała nam św. Małgorzata Maria Alacoque, której w latach 1673-75 sam Zbawiciel osobiście się objawiał. Pan Jezus powiedział jej między innymi: “Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom… Ono pragnie rozlewać łaski za twoim pośrednictwem i wzbogacać ludzi Bożymi skarbami. W nim znajdą wszystko czegokolwiek będą potrzebować dla ratowania swych dusz z przepaści zguby”.

W pierwszy piątek miesiąca należy przyjąć Komunię świętą jako zadośćuczynienie za grzechy i zniewagi. Do spowiedzi można przystąpić w oktawie przed lub po pierwszym piątku. Po Mszy świętej należy odmówić przepisane nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, takie jak: litania, modlitwa na Pierwszy Piątek, przebłaganie Boskiego Serca za grzechy itd.

Zobacz więcej —> na niedziela.pl

Zobacz też —> Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czy w święto Trzech Króli – 6 stycznia – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W sobotę 6 stycznia 2024 r. przypada w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli. Uroczystość ta należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

6 stycznia jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom.

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) – 6 stycznia 2024 r. –  katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy św., ponieważ Święto Trzech Króli jest świętem nakazanym.

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Słowo na dziś – 5 stycznia 2024