PODZIEL SIĘ

Pielgrzymka papieża Franciszka do Zjednoczonych Em...

Pielgrzymka papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Przemówienie Papieża podczas międzyreligijnej konferencji “Braterstwo ludzkie” w Abu Dhabi – 4 lutego 2019

Pragnienie pokoju, promowanie pokoju, bycie narzędziami pokoju: po to tutaj jesteśmy. Papież Franciszek mówił o tym w swoim wystąpieniu podczas międzyreligijnej konferencji “Braterstwo ludzkie” w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi w dniu 4 lutego 2019 r. Przemawiając w Memoriale imienia założyciela ZEA, szejka Zajeda ibn Sultana an-Nahajana podkreślił, że „nie ma przemocy, która może być uzasadniona religijnie” i przypomniał, że jego podróż odbywa się w osiemsetną rocznicę historycznego spotkania św. Franciszka z Asyżu i sułtana Malika al-Kamila.

Zobacz więcej —> Papież Franciszek w Emiratach Arabskich

Ojciec Święty wskazał, w obecności władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli różnych religii, że obowiązkiem wszystkich religii jest przyczynianie się do demilitaryzacji ludzkiego serca i usunięcie wszelkich odcieni akceptacji dla słowa „wojna”. Jako narzędzia budowania braterstwa wskazał dialog i modlitwę oraz edukację i sprawiedliwość.

Zobacz też —> Modlitwa franciszkańska: O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju!

Czytaj więcej —> vaticannews.va: Papież o demilitaryzacji ludzkich serc i konkrecie braterstwa oraz Radio Maryja: Papież Franciszek w ZEA: Nie ma przemocy, która może być uzasadniona religijnie

Goszcząc na międzyreligijnej konferencji w Abu Dhabi papież Franciszek oraz wielki imam Al-Azhar, podpisali wspólną deklarację o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia. Dokument ma stanowić kamień milowy w relacjach pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, ale jest też stanowczym apelem do wspólnoty międzynarodowej.

Czytaj więcej —> vaticannews.va: Wspólna deklaracja Papieża i wielkiego imama Al-Azhar

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Przemówienie papieża Franciszka podczas międzyreligijnego spotkania w Founder’s Memorial

Zobacz też pełną transmisję —> Międzyreligijnego spotkanie z udziałem papieża Franciszka w Founder’s Memorial w Abu Dhabi


Papież Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poniedziałek 3 lutego 2019 r. wieczorem.  Głównym celem tej wizyty, pod hasłem: “Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, jest udział Franciszka w spotkaniu międzyreligijnym “Braterstwo ludzkie”. Papież odprawi także Eucharystię dla wspólnoty katolickiej. Na lotnisku w Abu Dhabi witał go książę następca tronu Mohammed bin Zayed Al Nahyan a pozdrowił również wielki imama uniwersytetu Al-Azhar Ahmed Al-Tayyeb.

Zobacz też —> Pielgrzymka Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Przylot na lotnisko w Abu Dhabi

Oficjalne, uroczyste powitanie Papieża miało miejsce we wtorek 4 lutego 2019 r. rano w pałacu prezydenckim – w obecności księcia następcy tronu witała go gwardia honorowa na koniach oraz wojskowe samoloty, które pozostawiły na niebie smugę dymu w barwach Watykanu. Spotkanie z prezydentem ZEA trwało 20 minut.  Wpisując się do księgi pamiątkowej, Papież podziękował za gościnę i życzył Emiratom błogosławieństwa pokoju i solidarnego braterstwa.

Po obiedzie Franciszek udał się do wielkiego meczetu szejka Zayeda. Został tam podjęty przez wielkiego imama Al-Azhar oraz muzułmańska radę starszych – w ich obecności nawiedził grób szejka Zayeda, założyciela i pierwszego przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Głównym wydarzeniem tego dnia było wystąpienie Papieża na międzyreligijnej konferencji “Braterswo ludzkie”. Obok Franciszka głos zabrali również książę Mohammed bin Zayed Al Nahyan oraz wielki imam Ahmed Al-Tayyeb. Na zakończenie Papież i imam podpisali wspólną deklarację.

Czytaj całość —> vaticannews.va: Papież w Abu Zabi