Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Obchody XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatr...

Obchody XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej – “Dziękujemy za czyniących pokój” – 4 czerwca 2023

– Zasadnicza intencja Dnia Dziękczynienia w tym roku to modlitwa o sprawiedliwy pokój w Ukrainie, a także między nami, w Ojczyźnie i w naszych sercach. Konieczne jest wzajemne przebaczenie. Jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, na rozpoczęcie Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, w niedzielę 4 czerwca 2023 r., podczas XVI Święta Dziękczynienia. Homilię wygłosił bp Sławomir Oder, biskup gliwicki.

Fot. BP KEP

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Tegoroczne Święto Dziękczynienia zostało poprzedzone w sobotę, 3 czerwca 2023 r., Dniem Harcerskim. Był on poświęcony dziękczynieniu za 20-lecie ustanowienia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika Dachau, patronem Polskiego Harcerstwa. Relikwie Błogosławionego zostały wprowadzone do Świątyni w uroczystej pielgrzymce 4 czerwca.

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że tegoroczne dziękczynienie odbywa się za Jana Pawła II i jego pontyfikat oraz za bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy i męczennika Dachau. XVI Dzień Dziękczynienia obchodzony jest pod hasłem: „Dziękujemy za czyniących pokój”.

Kard. Nycz zaznaczył, że w tym roku pragniemy zawierzać Bogu wszystkie sprawy, którymi żyje Kościół, Polska oraz wszystkie sprawy osobiste. „Zasadnicza intencja Dnia Dziękczynienia w tym roku to modlitwa o sprawiedliwy pokój w Ukrainie, a także między nami, w Ojczyźnie i w naszych sercach. Konieczne jest wzajemne przebaczenie. Jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać” – podkreślił.

Na początku Mszy św. kard. Nycz poświęcił 8,5-metrową rzeźbę Zmartwychwstałego Chrystusa, która jest głównym elementem ściany ołtarzowej Świątyni Opatrzności Bożej. Realizację tego projektu powierzono prof. Adamowi Myjakowi oraz zespołowi artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

Zobacz też w serwisie Archidiecezji Warszawskiej:

XVI Święto Dziękczynienia. Kard. Nycz poświęcił figurę Chrystusa w Świątyni Opatrzności Bożej

Kard. Nycz: Święto Dziękczynienia skłania nas ku budowaniu pokoju i pojednania

Homilię wygłosił bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, który zwrócił uwagę, że kontekst tegorocznego dziękczynienia jest szczególny. „Trwa nadal wojna na Ukrainie i, chociaż nie ustają wysiłki ludzi dobrej woli, aby położyć jej kres, daleką się wydaje możliwość osiągnięcia pokoju” – zaznaczył. „W naszym życiu społecznym doświadczamy głębokich podziałów i konfliktów, które odbierają naszym sercom pokój i radość cieszenia się tym, co osiągnęliśmy jako społeczeństwo i co słusznie powinno stanowić przedmiot naszej dumy i wdzięczności” – dodał.

„Dlatego tak ważne jest, abyśmy kierowali nasz wzrok ku Panu, dawcy prawdziwego pokoju. On do nas przemawia przez swoje słowo, przez prawdę Ewangelii, ale także przez życie tych, którzy potrafili Ewangelię uczynić regułą własnego życia i uwierzyli słowu Pana” – podkreślił bp Oder.

Ordynariusz gliwicki zauważył, że „Eucharystia przynagla do przyjęcia postawy wdzięczności, do podjęcia współpracy z łaską, do nadania naszemu życiu wymiaru eucharystycznego. Eucharystia włącza nas w dynamizm miłości Trójcy Przenajświętszej i uzdalnia do podjęcia wysiłku realizowania tej miłości w naszym codziennym życiu. To jest droga budowania pojednania i pokoju”.

„Prośmy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, abyśmy i my potrafili postrzegać nasz świat nie tylko jako trudny, pełen niepewności i zagrożeń, ale abyśmy uczyli się i umieli przyjmować go jako okazję, jako sposobność, aby w nim być współpracownikami Bożego Miłosierdzia” – zaznaczył bp Oder. „Pozwólmy Bogu wznosić gmach naszego życia. Oby i ono, kształtowane w szkole Eucharystii, stało się narzędziem pokoju i pojednania” – zachęcił.

Posłuchaj homilii ks. bpa Sławomira Odera

Program obu dni obejmował wydarzenia liturgiczne, a także konferencje, liczne koncerty oraz zabawy dla dzieci i zajęcia praktyczne prowadzone przez harcerzy.

Obchody Święta Dziękczynienia zakończyło 4 czerwca wieczorem Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego, z okazji jubileuszu 350. rocznicy założenia Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP.

Info, foto i audio za —> BP KEP / episkopat.pl: Kard. Nycz w Święto Dziękczynienia: Jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać oraz centrumopatrznosci.pl / KAI / BP KEP: 4 czerwca: XVI Święto Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”