Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Informacja Ministra Zdrowia dot. koronawirusa SARS...

Informacja Ministra Zdrowia dot. koronawirusa SARS-Cov-2 i choroby COVID-19 skierowana do odczytania w parafiach w Polsce

W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa SARS-Cov-2– poinformował w piątek 28 lutego 2020 r. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zobacz też —> Infolinia NFZ i podstawowe informacje dotyczące koronawirusa SARS-Cov-2 i choroby COVID-19

Dodał, że informacja ta została przekazana w piątek 28 luteg0 2019 wieczorem i została przekazana do wszystkich diecezji, z prośbą o rozpowszechnienie wśród wiernych. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że List Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego należy odczytać w ramach ogłoszeń, podczas Mszy Świętych w niedzielę – 1 marca 2020 r. – oraz opublikować na stronach internetowych diecezji i parafii.

Publikujemy treść listu Ministra Zdrowia:


Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski


Info i treść listu —> episkopat.pl: Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana informacja o koronawirusie

Zobacz też —> Przewodniczący KEP o koronawirusie: zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności