Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Film “Powstaniec 1863” w polskich kina...

Film “Powstaniec 1863” w polskich kinach od 12 stycznia 2024 r.

Od piątku 12 stycznia 2024 r. na ekranach polskich kin można oglądać film “Powstaniec 1863”, w reżyserii Tadeusza Syki, opowiadający o powstaniu styczniowym z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski.

Tytułowy Powstaniec (w tej roli Sebastian Fabijański), w wyniku splotu wydarzeń, staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem za co zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Nazywany przez Rosjan „Duchem”, pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Premiera filmu odbyła się w ramach 161-tej rocznicy powstania styczniowego. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski objął tę produkcję filmową patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz więcej o filmie —> Powstaniec 1863

Gdzie obejrzeć film —> Powstaniec 1863


Fabuła:

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Gatunek: historyczny, biograficzny

Produkcja: Polska 2023

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Klasyka Pro, Tadeusz Syka

Obsada: Sebastian Fabijański, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Szymczak, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier, Mariusz Drężek, Eryk Biedunkiewicz, Wiaczesław Boguszewski, Ewa Szykulska

Info i wideo na podstawie —> Materiały prasowe Kino Świat / BP KEP: Film „Powstaniec 1863” (od 12 stycznia w kinach)

Fot. Materiały prasowe Kino Świat


“Stanisław Brzóska przyszedł na świat w 1832 r. w rodzinie szlacheckiej mieszkającej na Podlasiu. Początkowo miał zamiar zostać lekarzem – studiował medycynę w Kijowie. Jednak po trzech latach przerwał naukę i wstąpił do seminarium duchownego. Brzóska został najpierw wikarym w Sokołowie Podlaskim, a później pełnił posługę w Łukowie. Dał się poznać jako zdolny kaznodzieja i pionier pracy organicznej – korzystając z nabytej podczas studiów wiedzy pomagał okolicznym chorym i biednym.

Brzóska znalazł się na celowniku władz carskich, gdy zganił w kazaniu zachowanie carskich żołnierzy w kościele. Na Podlasie i Lubelszczyznę docierały echa wydarzeń w Warszawie – tam kolejne patriotyczne demonstracje, mające swój początek zwykle właśnie w kościołach, były krwawo tłumione przez Rosjan. Za krytykę zaborcy Brzóska został skazany na dwa lata ciężkiego więzienia.

Zwolniony po kilku miesiącach (dzięki staraniom hierarchii kościelnej), wdał się w patriotyczną konspirację. Organizował oddział i zdobywał broń. W chwili wybuchu powstania, wobec niestawienia się dowódcy oddziału, poprowadził atak na Łuków. Ksiądz przystąpił do powstańczego oddziału Karola Krysińskiego jako kapelan. Dowództwo przejął, gdy jego przełożony został internowany w Galicji. Rząd Narodowy mianował go naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w randze generała. Oddział brał udział w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami.

Oddział Brzóski liczył 40 szabel i walczył jeszcze po upadku Rządu Narodowego. W grudniu 1864 roku, wobec bezcelowości dalszej walki, ksiądz-powstaniec rozpuścił swoją partię. Sam jednak nie złożył broni. Wraz z wiernym adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim ukrywał się aż do kwietnia 1865 roku. 29 kwietnia zostali schwytani przez Rosjan. Niespełna miesiąc później ostatni dowódca powstania styczniowego został powieszony w Sokołowie. Jego śmierć obserwowało 10 tys. mieszkańców miasta i okolicznych wsi.”

Na podstawie / Zobacz więcej —> polskieradio.pl: “Powstaniec 1863”. Kim byli i jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu?

Zobacz też —> polskieradio.pl: Stanisław Brzóska – ksiądz powstaniec


– To bardzo aktualna historia, która pokazuje, co się działo w Polsce 160 lat temu, a jest adekwatne do tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie. I myślę, że jest bardzo potrzebne, aby w młodym pokoleniu zbudować tego świadomość. By zapytani, kiedy wybuchło powstanie styczniowe, nie odpowiadali “w 1944 roku” – mówi reżyser “Powstańca 1863” Tadeusz Syka o swoim filmie. – Myślę, że jest to bardzo ważna rola kinematografii, aby takie filmy, zrobione z wielkim sercem, z jakością, z doskonała obsadą, zaspokajały tego typu nasze potrzeby – tłumaczy.

Zobacz więcej —> trojka.polskieradio.pl: Premiera filmu “Powstaniec 1863” tuż przed 161. rocznicą wybuchu powstania styczniowego