Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dobra Nowina – Rozważanie na 15. Niedzielę Z...

Dobra Nowina – Rozważanie na 15. Niedzielę Zwykłą, Rok C – 10 lipca 2022: Ważne pytanie

“Nauczycielu co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne”? Zapraszamy do wysłuchania refleksji ks. Marka Sudera na 15. Niedzielę Zwykłą, Rok C – 10 lipca 2022 r., zatytułowanej “Ważne pytanie”. To 43. odcinek 2. serii podcastu Archidiecezji Krakowskiej “Dobra Nowina”.


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Ks. Marek Suder: Wspaniały mamy dziś fragment Ewangelii. Jedna z piękniejszych przypowieści Jezusa – o miłosiernym Samarytaninie… Nie chcę jednak zatrzymywać się nad samą przypowieścią, bo myślę, że każdy chrześcijanin ją jakoś „czuje”. W odróżnieniu od Żydów, którzy za bliźnich uważali tylko współbraci w wierze i pochodzeniu, my raczej nie mamy problemu z tym, by bliźnim nazywać każdego człowieka, niezależnie od wyznawanej religii i pochodzenia. To oczywiście efekt nauki Chrystusa, a dokładnie chrześcijańskiej adaptacji tejże przypowieści.

Ja jednak chciałbym dziś skupić się na czymś innym. Mam na myśli pytanie, jakie zadaje Jezusowi uczony w Prawie: „Nauczycielu co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne”…

15. Niedziela Zwykła, Rok C: Łk 10, 25-37

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

“Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»

On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego».

Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».

Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»

Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.

Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.

Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»

On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».

Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z niedzieli 10 lipca 2022


Dobra Nowina to seria rozważań Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Info i wideo —> Archidiecezja Krakowska: Dobra Nowina: Ważne pytanie. Rozważanie na XV Niedzielę Zwykłą, Rok C

realizacja: Ks. Marek Suder
montaż: Piotr Ćwik

Posłuchaj o nowej serii podcastów “Dobra Nowina”:

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Nowa odsłona podcastu z rozważaniami Ewangelii – „Dobra Nowina”


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja