Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 24 czerwca 2022 obowiązuje post?

Czy w piątek 24 czerwca 2022 obowiązuje post?

W piątek 24 czerwca 2022 r. Kościół przeżywa Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą równocześnie Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Kult Serca Jezusowego rozwinął się w naszym kraju jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque. Polska miała też szczególne przywileje od papieża. Na cały Kościół święto Serca Pana Jezusa rozszerzył papież Pius IX w roku 1856. Począwszy od 1995 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która wypada zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała, Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Zobacz więcej —> Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów

Uwaga: Obchodzona tradycyjnie 24 czerwca uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela została w roku 2022 przeniesiona, zgodnie z Notą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na dzień 23 czerwca.

Zobacz też:

Czy w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Czytania liturgii Mszy św. z dnia 24 czerwca 2022


Czy w piątek 24 czerwca 2022 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ w piątek 24 czerwca 2022 r. przypada liturgiczna Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dlatego w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych!

fot. episkopat.pl


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce

Zobacz też —> Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja