Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 14 lutego 2020 obowiązuje post?

Czy w piątek 14 lutego 2020 obowiązuje post?

W piątek 14 lutego 2020 r. przypada w Kościele święto świętych Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy. To także m.in. liturgiczne wspomnienie św. Walentego, biskupa i męczennika.

Zobacz ‘kartkę z kalendarza liturgicznego’ na piątek 14 lutego 2020 —> na brewiarz.pl

Święci Cyryl i Metody

Cyryl, urodzony w Tesalonice (Saloniki), w Konstantynopolu otrzymał gruntowne wykształcenie. Wraz z bratem Metodym udał się na Morawy, aby tam głosić Ewangelię. Obaj przygotowali teksty liturgiczne w języku słowiańskim, spisując je alfabetem zwanym później cyrylicą. Cyryl zmarł 14 lutego 869 roku w Rzymie, dokąd obaj zostali wezwani, Metody zaś, otrzymawszy święcenia biskupie, udał się do Panonii (dzisiejsze Węgry), gdzie niestrudzenie głosił Ewangelię. Wiele wycierpiał od zazdrosnych przeciwników, cieszył się jednak poparciem papieży. Zmarł 6 kwietnia 885 roku w Welehradzie na Morawach.

Obaj święci (nazywani Braćmi Sołuńskimi – od Sołunia, czyli obecnych Salonik w Grecji) są uważani za apostołów Słowian. W roku 1980 papież Jan Paweł II ogłosił ich – obok św. Benedykta – współpatronami Europy, tym samym podnosząc dotychczas obowiązujące wspomnienie do rangi święta.

Zobacz więcej —> 14 lutego – Święto świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy

Św. Walenty

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III wieku.  Zabity w dniu 14 lutego 269 r. w czasie prześladowań za cesarza Klaudiusza II Gota. Św. Walenty patronuje chorym na epilepsję, ale i na choroby nerwowe. Jest opiekunem chorych psychicznie, ludzi ogarniętych mrokiem umysłu. Ikonografia przedstawia tego męczennika najczęściej w stroju kapłańskim, w momencie uzdrawiania chorego. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych…

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Walenty, biskup i męczennik

Zobacz też —> Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym – Pierwsze w Polsce


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości (oktawa wielkanocna) albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ liturgiczny obchód ku czci świętych Cyryla i Metodego ma w Polsce (Europie) rangę święta, nie zaś uroczystości, w Polsce w piątek 14 lutego 2020 r. obowiązuje piątkowy post czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem są te parafie pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa (tzn. nie jest przeniesiona na najbliższą niedzielę), podobnie w parafiach pw. św. Walentego, biskupa i męczennika – warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii.

Przykłady (z ogłoszeń parafialnych):

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Walentego w Gdańsku

Decyzja o ewentualnym udzieleniu dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na ten dzień w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych.


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce