Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym –...

Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym – Pierwsze w Polsce – Reportaż TV Trwam

W Bieruniu Starym k/Tychów, w archidiecezji katowickiej, istnieje pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Walentego, który jest też od roku 2004 patronem miasta.  W 2015 roku kościół św. Walentego, zwany “Walencinkiem”, należący do Parafii św. Bartłomieja Apostoła, został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego. Zapraszamy do obejrzenia reportażu Telewizji TRWAM o Sanktuarium św. Walentego (2016 rok).

Zobacz też —> Litania do św. Walentego

Historia powstania kościoła św. Walentego w Bieruniu nie jest do końca znana. Z zapisków z 1628 roku wiadomo, że na terenie Bierunia były już dwa kościoły. W 1677 spłonął parafialny kościół św. Bartłomieja. Wówczas całe życie liturgiczne miejscowości na następne trzy lata przenosi się do kościoła św. Walentego. W 1929 roku został on zaliczony do zabytków i wówczas umilkły głosy mówiące o rozebraniu drewnianego kościółka. Niestety kościół dwukrotnie płonął w 1971 roku. Całkowita odbudowa i wszystkie prace konserwatorsko-renowacyjne zostały zakończone w 1984 r.

Za —> ekai.pl: Bieruń Stary: Msza u św. Walentego

Odwiedź stronę internetową Sanktuarium —> Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu

W Walencinku również świętujemy odpust parafialny. Msza św. o godz. 8.30 😊

Opublikowany przez Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Sobota, 26 sierpnia 2017

 

“Nowo ustanowione sanktuarium św. Walentego, ma nam również przypominać, że „to nie miłość jest bogiem, lecz Bóg jest Miłością” – Niech ta świątynia i życie liturgiczne w niej pomagają nam odkrywać prawdziwy sens bycia dla drugich, bycia bezinteresownym darem, który jest wiarygodną manifestacją miłości” – mówił metropolita katowicki Wiktor Skorc podczas uroczystości podniesienia do rangi sanktuarium kościoła św. Walentego w Bieruniu Starym, 13 lutego 2015 roku. Wyraził też nadzieję, że sanktuarium będzie służyć małżeństwom i rodzinom oraz uczyć ich prawdziwej miłości płynącej od Boga.

Czytaj całość —> ekai.pl: Bieruń: ustanowiono sanktuarium św. Walentego