Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Boże Ciało 2020 w Krakowie – Centralna proce...

Boże Ciało 2020 w Krakowie – Centralna procesja z Wawelu na Rynek – Zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego oraz informacje organizacyjne

Centralne uroczystości Bożego Ciała w Krakowie, 11 czerwca 2020 r., rozpoczną się o godz. 9.00 przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Podczas Mszy św. wszyscy uczestnicy proszeni są o zachowywanie obowiązujących przepisów sanitarnych, tzn. mieli zakryte usta i nos oraz utrzymali bezpieczny dystans społeczny. Bezpośrednio po Mszy świętej Traktem Królewskim wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem.

Abp Marek Jędraszewski zaprasza do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

– W obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętajmy o zachowaniu stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia – przypomina metropolita krakowski.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Wskazania w sprawie procesji Bożego Ciała

Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będzie rozważane Słowo Boże i zanoszona modlitwa w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych. Należy pamiętać, by również w czasie jej trwania przestrzegać wyżej wymienionych reguł.

W tym roku tematyka ołtarzy nawiązywać będzie do hasła roku duszpasterskiego „Wielka tajemnica wiary”. W roku jubileuszu stulecia urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego nie zabraknie również refleksji nad jego nauczaniem.

Po zakończeniu centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim.

Dla bezpieczeństwa w procesji należy zachować większe odstępy między poszczególnymi grupami wiernych reprezentującymi: zgromadzenia zakonne, bractwa, stowarzyszenia, asysty procesyjne, wspólnoty parafialne, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

Planując uczestnictwo w procesji, należy zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia. W przypadku występowania objawów chorobowych, w szczególności gorączki (37,5°C), zaleca się pozostanie w domu. Należy pamiętać też o zachowaniu higieny rąk oraz unikaniu dotykania twarzy i oczu.

Info za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Informacje organizacyjne dotyczące centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie | Boże Ciało – procesja centralna | 700-lecie uroczystości Bożego Ciała w Krakowie


W czwartek 11 czerwca 2020 r. o godz. 16.00 abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu z okazji 700-lecia wprowadzenia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej do kalendarza liturgicznego diecezji krakowskiej.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: 700-lecie uroczystości Bożego Ciała w Krakowie